Posledný článok zo série TRÉNING IMUNITY. Predchádzajúce články nájdete na https://webzdravejrodiny.sk/trening-imunity-i-poznate-potraviny-ktore-dokazu-stimulovat-imunitny-system/ a na https://webzdravejrodiny.sk/trening-imunity-ii-prirodne-imunostimulatory/

V

iete, aké potraviny Vám môžu pomôcť neochorieť? Väčšinu určite nájdete doma v kuchyni. 

1. Strava bohatá na PROBIOTIKÁ A PREBIOTIKÁ

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré sú prirodzenou súčasťou organizmu. Najviac probiotických kultúr sa náchadza v tráviacom trakte. Zdravo kolonizované črevo je nevyhnutné pre správne fungovanie imunitného systému a preto môžeme povedať, že probiotiká sú tzv. „ imunitný dozor.“ Probiotické baktérie majú funkciu zachytiť toxíny z prostredia a cudzorodé baktérie, čím chránia pred infekciami.
Vrámci prevencie chorôb a zachovania zdravia sa odporúča konzumovať stravu bohatú na probiotiká na dennej báze.

Zdroje probiotík:
kyslomliečne výrobky –jogurty, kefír, zakysanka, acidofilné mlieko
bryndza
kyslá kapusta, uhorka
zrejúce syry –parmezán, gouda, ementál

Medzi prebiotiká patria oligosacharidy, ktoré slúžia ako potrava pre probiotiká, preto je vhodné konzumovať ich súčasne. Jedným z najznámejších probiotík je inulín, ktorý sa nachádza v čakanke, artičoke, cesnaku, cibuli,topinamburi a púpave.

Viac o probiotikách a prebiotikách čítajte aj tu:https://webzdravejrodiny.sk/2019/02/19/probiotika-imunitny-dozor-a-prirodzena-detoxikacia-tela/

2. Cesnak kuchynský

Cesnak je asi najdostupnejšie prírodné antibiotikum a antivirotikum. Jeho hlavnou účinnou látkou je aliín- aminokyselina s obsahom síry, ktorá sa premieňa na aromatický alicín. Cesnak je cenený aj vďaka jeho schopnosti aktivovať imunitný systém a antioxidačné vlastnosti. Okrem toho efektívne znižuje tlak krvi, cholesterol a má antifungálny a protirakovinový účinok.
Na prevenciu prechladnutia, kašľa či bronchitídy sa pre dospelých doporučuje denná dávka 4 g cesnaku, čo predstavuje asi 2 strúčiky. Pre deti je vhodný už od 11-12 mesiaca života. Cesnak sa považuje za bezpečný aj počas tehotenstva. Dokonca sa zistilo, že hlavné zložky cesnaku- silice s obsahom síry sa dostávajú do materského mlieka a vedú k zvýšeniu cicacieho reflexu u novorodencov. Kontraindikáciou cesnaku je užívanie iekov na riedenie krvi (antiagreganciá), keďže by hrozilo riziko vykrvácania.

3. Ďumbier lekársky – zázvor

Skvelým imunomodulantom s protizápalovým účinkom je zázvor. Okrem toho v správnej dávke podporuje trávenie a pôsobí aj ako antiemetikum- prostriedok proti nevoľnosti a zvracaniu (vhodný aj v tehotenstve v maximálnej dávke 250 mg 4x denne).
Odporúča sa už pre deti od 6 rokov v dávke 0,5-2 g práškovaného podzemku denne. Najčastejšie sa však pije ako čaj- 1 lyžička postrúhaného koreňa sa nechá 10 minút lúhovať v 200 ml vody. Dajte si pozor, aby čaj nebol príliš silný, pretože to u citlivých osôb môže vvyolať paradoxne tráviace ťažkosti.

4. Goji- kustovnica čínska/cudzia

Goji je opadavý ker, ktorého plody sa už oddávna používajú v tradičnej čínskej medicíne. Oproti tomu, západná medicína objavila kustovnicu len nedávno. Výskumy potvrdzujú, že má imunomodulačné, antimikróbne, antikarcinogénne a neuroprotektívne účinky (a mnohé ďalšie). Je preto vhodné zaradiť goji ako obohatenie jedálnička. Pozor by si mali dávať pacienti užívajúci antiagreganciá, keďže tu hrozí riziko krvácavých stavov.
Bezpečná denná dávka pre dospelých je maximálne 15 g sušených plodov, ktoré je vhodné namočiť večer pred konzumáciou. U detí nebola denná dávka stanovená.