A na chrípku už vôbec nie! Antibiotiká sú lieky účinné jedine na bakteriálne infekcie. Ich mechanizmom účinku je usmrcovanie alebo inhibícia (spomalenie) rastu patogénnych baktérií.
Vírusové ochorenia (ako napríklad chrípka) sa primárne nikdy neliečia antibiotikami, keďže tie sú proti vírusom neúčinné. Nádcha a prechladnutie bývajú tiež vo väčšine prípadov vyvolané vírusmi.
Mnohí považujú antibiotiká za „všeliek“ a dožadujú sa ich u lekárov a dokonca aj v lekárni už pri prvých bolestiach v krku alebo teplote. Treba si uvedomiť, že jediným dôvodom pre nasadenie antibiotík je potvrdená bakteriálna infekcia.
Neúčelná liečba vedie k bakteriálnej rezistencii, ktorá je už globálnym problémom. Bakteriálne kmene, ktoré boli predtým citlivé na antibiotiká (a teda infekcia bola liečiteľná) už citlivé nie sú. Príkladom je MRSA – Staphyloccous aureus rezistentný na antibiotiká meticilín a oxacilín.
Mnohé baktérie sa stávajú stále odolnejšími voči antibiotikám a vývoj nových antibiotík stagnuje. Práve preto musí byť liečba antibiotikami vždy opodstatnená a dobre cielená. Inak sa ľudstvo vráti o 100 rokov späť – nebudeme mať účinné antibiotiká a keď ich budeme naozaj potrebovať, bude to veľký problém.
Ani farebné (žlté a zelené) soplíky ešte nemusia znamenať, že sa jedná naozaj o bakteriálnu infekciu. To sa dozviete až z testu CRP alebo výteru.
PharmDr. Lenka Bukviarová
Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.
info@webzdravejrodiny.sk