Roztok genciánovej violeti – „genciánky“ (chemicky methylrosalíniumchlorid) je tmavo fialová tekutina, ktorá má antimykotické (protiplesňové), antiseptické (dezinfekčné), adstringentné (sťahujúce) a mierne lokálne anestetické (miestne znecitlivujúce) vlastnosti.

Tradične sa používa na kožu (napr. k vysušeniu drobných pľuzgierikov) a na lokálnu dezinfekciu ústnej dutiny. U detí sa často využíva(la) na liečbu orálnej kandidózy (tzv. žaba, soor, múčnivka), ktorá sa prejavuje bielymi povlakmi v ústach. Známe je aj používanie genciánky na liečbu ragád prsných bradaviek.


Genciánová violeť a rakovina?
Z minulosti (sedemdesiate a osemdesiate roky) sú známe štúdie na myšiach, ktoré dokazujú spojitosť podávania genciánky v potrave a rakoviny. Štúdie na ľudoch neboli vykonané a toxicita teda nie je úplne objasnená. V súčasnosti sa genciánová violeť na zozname karcinogénov nenachádza.
Od používania genciánovej violeti sa napriek tomu pomaly upúšťa. Je známych niekoľko málo prípadov bábätiek, ktorým sa po liečbe genciánkou vytvorili ulcerácie (vredy) v ústnej dutine. Z tohto dôvodu nie je úplne bezpečné použitie tejto látky aj na bradavky kojacich mamičiek. Vrámci bezpečnosti sa teda doporučuje jej použitie len na neporušenú kožu, nie na otvorené rany.

Akými liekmi je teda možné liečiť žabu u bábätiek?
Keďže riziká genciánky sú málo časté (ale neobjasnené a teda nie nemožné), mnoho lekárov ju stále odporúča ako liečbu číslo jeden. U malých detí sa používa 0,1 % alebo 0,5 % roztok, pričom liečba má byť čo najkratšia.
Genciánka sa dá nahradiť novšími liekmi na báze antimykotika nystatínu alebo flukonazolu, prírodnou liečbou (grepové jadrá, maliny), prípadne chlórhexidínom u starších detí. Je teda plne na zodpovednosti lekára, akú cestu zvolí.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4950449/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3977805/
https://www.sigmaaldrich.com/catalog/product/sigma/c6158?lang=en&region=SK&gclid=Cj0KCQjwkoDmBRCcARIsAG3xzl_OHo9f8u5yNtcA8xY8TV04kkgd7EbadJovjg1hKMNPsPWikz3B2mcaAgPLEALw_wcB
https://toxnet.nlm.nih.gov/cpdb/chempages/GENTIAN%20VIOLET.html
https://www.solen.cz/pdfs/ped/2015/03/08.pdf
http://www.solen.sk/pdf/2eb1b90ee82b7fc0e3c8f0c8984ebdaa.pdf
http://www.solen.sk/pdf/5ffa8ea13fa03390be983e30054ff778.pdf

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk