Čajovník- tea trea (Melaleuca alternifolia) – snáď ten najpoužívanejší esenciálny olej, s ktorým ste sa už určite stretli.
Jeho účinky sú:
  • antibakteriálne, antivírusové, antifungálne, antiparazitárne
  • protizápalové 
  • regeneračné
  • proti všiam
  • dezinfekcia
  • kašeľ, bolesť hrdla a soplíky
  • antimutagénne a protinádorové

Z toho vyplývajú hlavné spôsoby použitia čajovníkového oleja:

1. infekcie rôzneho pôvodu a v rôznych telesných systémoch –  mykózy (nechtov, nôh, vaginálne), infekcie kože (akné, bradavice, herpes) dýchacích ciest (soplíky, kašeľ, rôzne bakteriálne infekty aj virózy, MRSA) atď.
2. prevencia aj liečba zavšivavenia
3. liečba uštipnutí hmyzom a drobných rán
4. choroby ústnej dutiny
5. dezinfekcia domácnosti
NAJVIAC ZASTÚPENÉ ÚČINNÉ ZLOŽKY: monoterpény
AKO ČAJOVNÍKOVÝ ESENCIÁLNY OLEJ POUŽÍVAŤ
  1. Difuzovanie. Pridajte niekoľko kvapiek do difuzéra pre dezinfekciu priestoru aj dýchacích ciest
  2. Lokálna aplikácia. Zrieďte čajovníkový olej v kokosovom alebo inom rastlinnom oleji a aplikujte na postihnuté miesto. Rieďte vždy s ohľadom na vek a citlivosť pacienta. (Odporúčané riedenia nájde v knihe Zielinski: Liečivá sila esenciálnych olejov alebo v mojej prezentácii)
  3. Vnútorné užívanie. Pridajte 1 kvapku čajovníka do 120 ml nápoja alebo do lyžičky medu. Vnútorné užívanie čajovníkovej silice nie je vhodné pre deti do 6 rokov. Zdroj: Modern Essentials, 1.vydanie

AKO ČAJOVNÍK POUŽÍVAM JA?
1. Doma i v lekárni difuzujem čajovník preventívne na prečistenie ovzdušia aj dýchacích ciest. Pri bolesti hrdla alebo uší ho difuzujem niekoľkokrát denne a paru mierim na cieľové miesto (napr. vďaka difuzéru Move, ktorý je malý a para nejde hore, ale do strany)
2. Pri prvom náznaku soplíkov ním vytierame nos. Funguje ak sú soplíky následkom bakteriálnej infekcie aj virózy. Pozor, riediť!
2. Pri bolesti hrdla kloktám pár kvapiek čajovníka vo vode alebo cmúľam v lyžičke medu. To funguje aj ak už cítim, že „na mňa niečo lezie“ – vtedy ideálne striedať so zmesou OnGuard. Esenciálny olej je možné aj nakvapkať do kapsúl VeggieCaps a zapiť.
3. Na zubnú pastu a do ústnej vody si kvapkám 1 kvapku čajovníka pre dôkladnejšiu hygienu ústnej dutiny
4. Dcérke som vyrobila ochranný sprej na vlasy proti všiam, ktorý jej každé ráno nastriekam po celej dĺžke vlasov
5. Akné, ekzém alebo drobné ranky – pár kvapiek čajovníka, pripadne Copaiby a o chviľu zmiznú
6. Do vedra s vodou pri umývaní podlahy aj pri príprave vlastných čiastiacich prípravkov, sprchového gélu a mydla (ako základ používam kastílske mydlo)
7. Priamo k prádlu do práčky pre účinnejšiu dezinfekciu, ideálne striedať s OnGuard, Purify, Lemon či Citronella.

Tento olej nám doma nahradil veľmi veľa ďalších produktov a patrí k mojim najpoužívanejším. Vyskúšajte ho a zistíte, že už naň nedáte dopustiť. Esenciálne oleje nás motivujú k prevencii a k starostlivosti o vlastné zdravie. Vďaka nim si viete mnohokrát poradiť aj sami a možno nebudete ani potrebovať navštíviť lekára. Ak si nie ste istí a potrebujete pomôcť s konkrétnym zdravotným problémom, kontaktujte ma na info@webzdravejrodiny.sk.
P.S Máte už vlastný veľkoobchodný účet v doTERRA? Ak chcete získavať esenciálne oleje doTERRA za tie najvýhodnejšie ceny, registrácia je tou najlepšou cestou! Vďaka môjmu tímu Kvapka k zdraviu PRO sa naučíte esenciálne oleje bezpečne používať, a to formou bezplatných online webinárov, vysielaní a prezentácií. AKO NA REGISTRÁCIU?

PREČO SI VYBERÁM ČAJOVNÍK OD DOTERRA?

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

[zDARMA live] SOPLÍKOVÝ WEBINÁR 7.novembra