Okrem toho, že zrejme budete vymýšľať program, ktorý deti celou cestou neomrzí, budete možno musieť riešiť aj cestovnú nevoľnosť a prípadné zvracanie. Nevoľnosť môže dieťa či dospelého zastihnúť v aute, autobuse, lietadle či na lodi.

Na cestovné nevoľnosti sú náchylné hlavne deti od 2 rokov. Prejavujú sa malátnosťou,  bledosťou v tvári, neskôr nutkaním na zvracanie až zvracaním. 

Ako predísť cestovným nevoľnostiam?

Výhodné je naplánovať si cestu tak, aby ju deti celú prespali (alebo aspoň jej väčšiu časť). Na prevenciu nevoľností je dobré, ak sa pred cestou vynechajú ťažšie jedlá a nápoje, napríklad mastné, korenisté jedlá, potraviny, ktoré nafukujú atď. Pitný režim je počas cesty veľmi dôležitý (najlepšie po malých dúškoch), obzvlášť ak sa predsa len vyskytne zvracanie (1. pomoc pri zvracaní tu).

Dôležité je tiež eliminovať rôzne pachy (napríklad silné vône do auta, silné parfémy, pach benzínu atď.) a nezabúdať tiež na pravidelné vetranie. Dlhším cestám je určite dobré aj prispôsobiť oblečenie, ktoré by malo byť voľnejšie. Z materiálov je vhodná bavlna, ktorá v horúčavách dobre saje pot. U starších detí aj dospelých, ktorí sú citliví na nevoľnosti nie je vhodné sústrediť sa na blízky bod, čiže vynechať čítanie, písanie, pozeranie do telefónu.

Ako ešte riešiť cestovnú nevoľnost?

Ak je vaše dieťa náchylné na cestovnú nevoľnosť a bez nej ste ešte cestu neabsolvovali, bude asi dobré pomôcť si vďaka lekárni – a to nemyslím iba klasickú lekáreň, ale aj prírodnú.

Účinným prostriedkom proti nevoľnosti je zázvor. Slabý zázvorový čaj môžu po malých dávkach piť už aj deti okolo 2 rokov. Dajte si ale pozor, aby ste neuvarili príliš silný – ten môže podráždiť žalúdok a teda vyprovokovať nevoľnosť. Ak Vaše dieťa zázvorový čaj ešte nepilo, skúste podať deň pred cestou niekoľko lyžičiek čaju a na druhý deň odsledujte, či sa neobjaví alergická reakcia v podobe kožného výsevu. Ak nie, pokojne mu ho dajte vypiť aj ráno pred cestou alebo počas cesty.

Dobrou pomôckou môžu byť počas cesty aj zázvorové lízatká.

Ak ani zázvor nepostačí, pomôcť možu homeopatiká, ktoré sú takisto prírodné. Preventívne sa podávajú 2 tablety večer pred cestou a v deň cesty 2 tablety 3x denne. Ak napriek tomu príde nevoľnosť, majú sa užívať 2 tablety každú hodinu až do vymiznutia príznakov. Tablety podávajte rozpustené v malom množstve vody alebo nechajte voľne rozpustiť v ústach. Sú vhodné aj pre deti do 2 rokov a nemajú žiadne vedľajšie účinky.

Najbežnejšie lieky proti cestovnej nevoľnosti pre deti od 2 rokov obsahujú účinnú látku moxastin (Kinedryl). V závislosti od veku treba podať ¼ – ½ tablety hodinu pred cestou. Ak cestujete dlhší čas, po 2-3 hodinách môžete v prípade potreby podanie zopakovať. Vedľajším (ale v tomto prípade žiaducim) účinkom tohto lieku môže byť ospalosť alebo naopak podráždenosť a nervozita.  Liek sa môže podať aj rozdrvený v lyžičke vody/čaju.

Tak šťastnú cestu! A pre istotu si prečítajte, aká je 1. pomoc pri zvracaní tu.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk