Rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides, Elaeagnaceae), ker s oranžovými plodmi rastúci v Európe a v Ázií má dlhú tradíciu v tradičnom liečiteľstve. Prvá zmienka o ňom siaha až do 4. storočia p.n.l., kedy ho podľa historických prameňov používali aj vojaci a kone Alexandra I. Veľkého, a to na liečbu vojnových zranení a lepšiu silu do boja.
Rakytník sa používal už oddávna aj na rôzne choroby kože, tráviace ťažkosti, kašeľ, zápalalové ochorenia, gynekologické ťažkosti či na tlmenie bolesti. Ako všeliek si ho cení aj tradičná čínska medicína.
O rakytník je samozrejme veľký záujem aj vo vedeckých kruhoch. Uplatňuje sa jednak ako topický liek v kožnom lekárstve (atopická dermatitída, poláleniny, atď.), ale aj pri liečbe kardiovaskulárnych ochorení (napr. hypertenzia), cirhózi pečene či žalúdočných vredov.
Jeho hlavnými obsahovými látkami sú triterpény, vitamíny: C, A, E, estery zeaxantínu, betakarotén, folát (B9); minerálne látky: vápnik, horčík, draslík, selén, železo, zinok atď.; mastné kyseliny, flavonoidy, taníny a mnoho ďalších.
Veľké množstvo obsahových látok rakytníka má pozitívny vplyv na fungovanie imunitného systému a tak rakytník môžeme zaradiť medzi imunoaktívne potraviny. 100 g čerstvých plodov rakytníku obsahuje približne 400 – 600 mg vitamínu C, čím viac než desaťnásobne predbieha citrusové ovocie. Okrem toho majú niektoré látky prítomné v rakytníku antibakteriálnu a imunomodulačnú aktivitu, v zmysle ovplyvnenia zápalového procesu. Ak užívate nejaké lieky, poraďte sa s odborníkom, kým zaradíte rakytník ako výživový doplnok. Interakcie s niektorými liekmi (najmä s liekmi na „riedenie krvi“- antikoagulanciami a antitrombotikami) môžu vyvolať závažné nežiaduce účinky, napr. krvácavé stavy.