Zadná nádcha je nádcha, pri ktorej hlieny (soplíky) nevytekajú von nosom, ale zatekajú do nosohltana a hltana. Hlieny majú hustú konzistenciu, čo bráni ich prirodzenému vykašliavaniu. Hlieny sa vytvárajú v zadnej časti nosovej dutiny a v prínosných dutinách a „voľným pádom“ zatekajú do nosohltana, čo sa prejavuje dráždivým a dusivým kašľom. Zatekanie soplíkov je najvýraznejšie počas spánku, keď dieťa leží. Niekedy je zatekanie hlienov tak výrazné, že sa môže pridružiť nechutenstvo a odmietanie stravy.

Ako vznikajú soplíky?

Soplík je vlastne hlien, a teda prirodzený produkt sliznice dýchacích ciest. Ide o je veľmi dôležitý ochranný element, ktorý zvlchčuje sliznicu dýchacích ciest a chráni telo pred vstupom infekcie a alergénov. Taktiež obsahuje protilátky, ktoré hrajú významnú úlohu v činnosti imunitného systému. Ľudské telo produkuje hlien neustále. My si to však poväčšine uvedomíme až vtedy, keď sa jeho produkcia zvýši, prípadne sa zmení jeho farba a konzistencia.

K zvýšenej produkcii hlienu dochádza (okrem iného) pri infekčných ochoreniach (bakteriálne alebo vírusové infekcie). Vzniká zápal a opuch sliznice a taktiež sa znižuje pohyblivosť riasinkového epitelu, následkom čoho hlien „stagnuje“ (stojí) v dýchacích cestách. Hlieny majú rôznu farbu a konzistenciu.   V lepšom prípade vytekajú hlieny z nosa samé alebo sa dajú odsať a vyfúkať. V horšom prípade hlieny v dýchacích cestách stoja, zatekajú a dráždia na kašeľ. Aké sú riziká a ako možno liečiť zadnú nádchu? Čítajte ďalej tu <<<

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk