Hlien je vlastne infikovaný sekrét plný vírusov, prípadne baktérií. Ak sa posúva z nosa ďalej, môže vyvolať ďalšie komplikácie, napríklad zápaly prínosných dutín alebo uší. Preto je pri prevencii soplíkov aj liečbe nutnosťou snažiť sa udržovať nos čistý a správne odsávať a fúkať soplíky.

 Vrámci prevencie doporučujem u starších detí zaradiť preplachy slanou vodou pomocou konvičky. Výplachom dôjde k prečisteniu a spriechodneniu nosa, čo uľachčí vysmrkanie. Je vhodná pre deti od 3 rokov. U mladších detí je možné použiť morskú vodu v spreji, v krajnom prípade môžete robiť aj výtery morskou vodou (bábätkám sa môže navlchčenou vatovou tyčinkou jemne vytierať nos).

Ak dieťaťu soplíky netečú, ale stoja a zatekajú, dieťa NIKDY nesmie ísť spať s plným a nevyčisteným nosom! Čím viac soplíkov sa pred spaním zbavíte, tým menej ho budú v noci trápiť! Účinné je taktiež podloženie hlavy vankúšom alebo suché teplo v podobe teplých obkladov.

Počas dňa doporučujem podávať expektoranciá a mukolytiká, najlepšie prírodné. Dobre môžu poslúžiť prieduškové čajové zmesi obsahujúce materinu dúšku, rebríček obyčajný, nechtík lekársky, ibiš lekársky alebo fenikel obyčajný. Mnohé z nich majú aj protivírusový účinok, antibakteriálny a imunostimulačný účinok. Dostupné sú taktiež vo forme sirupov alebo kvapiek. Obsahové látky týchto bylín zrieďujú hlien a zlepšujú jeho vykašliavanie. Podávajte ich však najmenej 2-3 hodiny pred spaním, aby zriedený hlien v spánku nezatekal. U mladších detí je tu aj riziko, že hlien dieťaťu „zabehne“ a začne sa dusiť. Preto treba takéto prípravky podávať s veľkou opatrnosťou, najmä u detí do 1 roka.

Ďalšie opatrenia

Ako pri každom infekčnom ochorení, aj tu je vhodné zaradiť zvýšené dávky vitamínu C. U detí starších ako 2 roky môžete na podporu imunity zaradiť aj betaglukán alebo tekuté kolostrum, prípadne slabý zázvorový čaj. Dráždenie na kašeľ je spojené aj so suchosťou slizníc, preto nezabúdajte na časté vetranie a doma zbytočne neprekurujte. Dodržiavanie pitného režimu taktiež napomáha udržiavať sliznice vlhké, čo je pri boji s infekciou veľké plus.

Homeopatia

Na liečbu zatekajúcich soplíkov skúste homeopatikum Coryzalia alebo jednozložkový homeopatický liek Silicea 15 CH v dávke 2x denne 5 granúl. Z vlastnej skúsenosti oba lieky veľmi doporučujem.

Aromaterapia 

Bylinky, ktoré sa používajú v perorálnej („ústnej“) liečbe dýchacích ciest je možné použiť aj na odvar na naparovanie* Rastlinné silice pôsobia priaznivo na dýchacie cesty, prehrejú dutiny a uvoľnia dýchanie. Ešte lepšou metódou je použitie esenciálnych olejov pomocou difuzéra alebo priame inhalovanie rôznych roztokov pomocou inhalátorov (napr. na inhalovanie morskej alebo minerálnej vody). Veľmi nápomocné môžu byť aj prieduškové (prsné) balzamy. Tieto taktiež obsahujú prírodné zložky, jednoducho sa používajú a niektoré z nich sú vhodné už pre bábätká od 1 mesiaca.

*Máloktoré malé dieťa vydrží sedieť nad horúcim hrncom a navyše je tu aj riziko popálenia. Ak doma nemáte difuzér, inšpirujte sa mojou metódou (obrázok dolu). Bylinný odvar doma pripravujeme do hlbokého plechu, ktorý potom umiestnime na radiátor do spálne. Do zmesi pridávam morskú soľ, materinu dúšku, harmanček, medovku a čajovníkový olej.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

 Tieto informácie nenahrádzajú lekárske vyšetrenie.

[webinár zDARma] O chvíľu september