Milé ženy, nie ste v tom sami.
Podľa Ligy proti rakovine na Slovensku ročne pribudne asi 30 tisíc pacientov, pričom približne polovicu tvoria ženy. Množstvo týchto pacientov je na protinádorovej liečbe, tzv. cytostatikách. Mechanizmus účinku týchto liečiv spočíva v zastavení alebo spomalení množenia rýchlo deliacich sa nádorových buniek. Tieto liečivá však nevplývajú len nádorové bunky, ale aj na zdravé tkanivá. Práve preto má protinádorová liečba veľké množstvo nežiaducich účinkov – nevoľnosť, bolesť hlavy, únava, tkanivová nekróza, flebitída (zápal žíl), poruchy tráviaceho systému či strata vlasov. A práve o vlasy ide v projekte Vystrihaj sa Slovensko.
Vypadávanie vlasov (alopécia) je najmä medzi ženami veľmi nepríjemnou a obávanou súčasťou chemoterapie. Strata vlasov môže negatívne ovplyvniť psychický stav pacientky a sociálny život ženy, ktorá je už aj tak vo veľmi ťažkej životnej situácii. Rozsah straty vlasov závisí od typu použitého liečiva a terapeutickej dávky. Vypadávanie vlasov začína 2-3 týždne po zahájení liečby, pričom k ich regenerácii dochádza 1-2 mesiace po ukončení liečby.
Vystrihaj sa Slovensko!
Keďže kúpa parochne je finančne náročná záležitosť, vznikol skvelý projekt Vystrihaj sa Slovensko. V ňom prináša Liga proti rakovine v spoluprácii s vlasovým štúdiom Zdenka Vrbová možnosť darovať vlastné vlasy na výrobu parochní pre onkogických pacientov. Do projektu sa zapojili kaderníctva po celom Slovensku. Darovať vlasy môžu muži, ženy aj deti, avšak minimálna dĺžka musí byť 40 cm a vlasy by nemali byť farbené alebo farbené do svetlého odtieňa. Vlasy si môžete nechať odstrihnúť v partnerskom kaderníctve alebo sami podľa odporúčaného postupu. Pre podrobnejšie informácie čítajte článok.
Autorka: PharmDr. Lenka Bukviarová
Páčil sa Vám článok a chceli by ste mať podobné články priamo vo Vašom messengeri? Tak len kliknite SEM.