Vitamín D sa podáva bábätkám a malým deťom ako prevencia rozvoja rachitídy (krivice) a osteomalácie (mäknutia kostí) a ovplyvňuje metabolizmus vápnika.
D vitamín je taktiež nepostrádateľný pre imunitný systém. Aktivuje vrodenú imunitu a tzv. NK bunky – prirodzené zabíjače patogénov.

Na Slovensku užívajú deti od 2.týždňa života preventívne kvapky s obsahom vitamínu D. Jediný liek, ktorý je v SR zaregistrovaný je Vigantol gtt.

Správne dávkovanie
Vitamín D je rozpustný v tuku, čo znamená, že sa má podávať s jedlom/nápojom, ktorý obsahuje tuk. U bábätiek ho treba podávať na lyžičke s mliekom/mliečnou kašou. Ak by ste ho podávali priamo do úst alebo do fľašky s mliekom, nemusí dieťa prijať plnú dávku. Dôvodom je priľnutie kvapky na sliznicu úst alebo fľašu. Ak navyše dieťa nedopije celú fľašu, celú dávku vitamínu tiež samozrejme nedostane.

Sú okrem Vigantolu aj iné možnosti?
Maminky vedia, že na trhu sú dostupné voľnopredajné výživové doplnky s obsahom vitamínu D ( D-vit, Jamieson Baby- D atď.). Tieto však nemajú štatút lieku ako je to v prípade Vigantolu, naopak zákon ich definuje len ako „potraviny na doplnenie prirodzenej stravy.“ Výživové doplnky nepodliehajú ani zďaleka takým prísnym kritériám ako lieky, čo sa týka bezpečnosti, účinnosti a kvality. Výrobca výživového doplnku je teda zodpovedný (rovnako ako v prípade potravín) len za „zdravotnú nezávadnosť“ a nemusí uvádzať komplexnú dokumentáciu o zložení, účinku, interakciách, nežiaducich účinkoch či toxicite ako v prípade liekov.

Suma sumárum, výživové doplnky sú „o stupeň nižšou kategóriou“ ako lieky. Z toho vychádza jednoznačne uprednostniť používanie Vigantolu. Niektoré maminky však popisujú jeho nežiaduce účinky u detí – hlavne kŕče a bolesť bruška.

Čo robiť v tomto prípade?
U bábätiek je často prítomná aj dojčenská kolika, ktorá môže vyvolať bolesť bruška. Nemusí byť teda jednoduché odsledovať, či problémy spôsobuje práve liek Vigantol.
Ak badáte aj vy u dieťaťa nežiaduce účinky, ideálne je konzultovať situáciu s lekárom. Rodičia by teda nemali Vigantol svojvoľne vysadiť a nahradiť výživovým doplnkom, keďže nejde o plnohodnotnú náhradu. Dôvodom sú práve slabšie zákonné normy pre výživové doplnky a teda fakt, že žiadny úrad netestuje, či daný produkt naozaj obsahuje to množstvo vitamínu, aké uvádza na obale.
Tým nechcem povedať, že všetky výživové doplnky sú nekvalitné. Treba si však uvedomiť rozdiel medzi nimi a liekmi.
Lekár v prípade ťažkostí samozrejme môže na svoju zodpovednosť doporučiť zámenu Vigantolu za výživový doplnok, ale stav bude iste sledovať ďalej.