Používate pre deti UV ochrannú kozmetiku? Cielene nekladiem otázku, či máte správny opaľovací prípravok… Podľa európskej legislatívy by totiž UV ochranná kozmetika nemala u spotrebiteľa vyvolávať dojem, že čas, ktorý strávi na slnku si môže vďaka prípravku predĺžiť. Práve naopak- „opaľováky“ sú ochranná kozmetika, ktorá má chrániť pred nežiaducimi účinkami UV žiarenia, pričom každý by mal rešpektovať aj ďalšie pravidlá „solárnej ochrany.“

Detská UV ochranná kozmetika je téma, ktorou sa rodičia zaoberajú už pred letom a rozmýšľajú, aký prípravok by mohol poskytnúť čo najlepšiu solárnu ochranu. Na internete nájdete množstvo „testov kvality,“ ktoré poukazujú na tie „najlepšie produkty.“ Väčšinou sa však sústreďujú len na niekoľko základných charakteristík ako SPF faktor, vodeodolnosť, typ UV filtrov (zložiek, ktoré chránia pred UV žiarením), obsah parabénov, roztierateľnosť atď.

Vybrať si správny detský UV ochranný prípravok si však vyžaduje oveľa viac informácií. Dôležitá je UV ochrana proti obom typom UV žiarenia, použité aktívne a pomocné zložky a tiež veľkosť častíc UV filtrov (počuli ste už o nano?)

Ak ste si už o tejto téme čo to naštudovali, pravdepodobne viete, že existujú 2 typy UV filtrov, teda látok, ktoré nás chránia voči Slnku, resp. voči negatívnym účinkom UV žiarenia ako začervenanie kože, spálenie, slnečné alergie či starnutie kože.

Prvým typom sú organické látky- CHEMICKÉ FILTRE.

Druhým typom sú anorganické látky- MINERÁLNE (FYZIKÁLNE) FILTRE.

Pre deti odporúčam vyberať UV ochrannú kozmetiku s obsahom minerálnych filtrov, ideálne v kombinácii s prírodnými olejmi.  Aby som však začala od začiatku, v tomto článku by som Vám chcela povedať niečo viac o chemických filtroch a najmä o tom, prečo nie sú pre deti najlepšou voľbou.

Čo sú chemické UV filtre?

Ide o organické látky, ktoré vďaka svojej chemickej štruktúre absorbujú prijímané UV žiarenie a premieňajú ho na teplo. Patria sem napríklad deriváty PABA (padimát), oxybenzón, octocrylén, homosalát, octinoxát, octisalát atď. Mnohé z týchto látok sa však môžu vstrebávať do pokožky, prechádzať kožou, dostať sa do krvného obehu a tak ku každej jednej bunke nášho tela.

Chemické filtre môžu nielen alergizovať, ale dokonca vyvolávať hormonálne, biochemické alebo reprodukčné zmeny v organizme, čo dokázali mnohé štúdie na zvieratách. Niektoré z týchto látok boli detegované nielen v moči, ale dokonca aj v plodovej vode a v materskom mlieku, preto by si ich mali všímať aj tehotné ženy a kojace matky.

Chemické filtre a životné prostredie

Nadmerné používanie produktov s obsahom chemických UV filtrov má preukázateľne negatívny vplyv na životné prostredie. Tieto látky sa dostávajú do vody zmývaním z tela počas kúpania. Ich zvýšená koncentrácia bola zistená v jazerách, riekach a moriach, kde sa ich používanie spája s tzv. „bielením koralov,“ poškodzovaním DNA, zmenami skeletu a poruchami rastu či reprodukcie mnohých morských živočíchov.

POZN. Nie všetky chemické UV filtre majú rovnaký bezpečnostný profil. Konkrétnu látku si môžete ľahko overiť na stránkach Skin Deep database.  (obrázok dolu)

Chemické UV filtre v detskej UV ochrannej kozmetike

Množstvo látok, o ktorých bezpečnosti sú pochybnosti sa žiaľ nachádza v drvivej väčšine detskej UV ochrannej kozmetiky – nielen  v lacných , ale aj v drahších značkách. Keďže ich toxicita na človeka zatiaľ nebola dostatočne preukázaná, legislatíva tieto látky vo väčšine (!) krajín stále úplne nezakazuje, iba limituje ich koncentráciu- teda množstvo v akom môžu byť tieto látky v kozmetike používané. Výnimkou je napríklad Hawai, kde sú niektoré z týchto látok už zakázané úplne.

Chemické UV filtre sú teda predmetom záujmu vedcov, lekárov aj ekológov. Štúdie na dospelých ľuďoch, ktorí vrámci testovania používali produkty s obsahom týchto látok síce nepreukázali významné nežiaduce účinky na zdravie, ale treba podotknúť, že detská koža je omnoho citlivejšia a tenšia ako koža dospelých. To znamená, že prienik týchto látok kožou je uľachčený a preto sa do detského organizmu môžu dostať vyššie dávky ako u dospelých. Navyše, detský organizmus sa v prvých rokoch života vyvíja a práve možné ovplyvnenie hormonálnej a nervovej sústavy detí a adolescentov by bolo veľmi nežiaduce.

 ĎALŠIE ZDROJE: 1. 2. 3.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk