Či už sú to spomínané „obyčajné“ vitamíny, probiotiká alebo  lieky, ktoré lekár vášmu dieťaťu predpísal pri nejakom ochorení (napríklad antibiotikum alebo antihistaminikum), prípadne vám odporučil nový výživový doplnok, ktorý dieťa doposiaľ neužívalo. Niečo ste sa o lieku dozvedeli v ambulancii a teraz smerujete do lekárne. Viete, čo by ste mali spýtať lekárnika, ktorý vám liek vydáva? Alebo naopak, čo by lekárnik mal povedať vám ?

Bez akých informácií by ste nemali odísť z lekárne?

Na návštevu lekára ste si vyhradili potrebný čas. Vyhraďte si teda dostatok času aj na návštevu lekárne – nie je to o nič menej dôležité!  Lekárnik je kvalifikovaný zdravotnícky odborník, ktorý by vám mal povedať veľa potrebných informácií ohľadom užívania daného lieku alebo výživového doplnku. Ak sa však ponáhľate, veľa času na rozhovor neostane. Môže vám tak ujsť nejaký „detail,“ na ktorom môže stáť úspech liečby. 

Čo povedať lekárnikovi pri výdaji lieku?

V prvom rade spomeňte lieky, ktoré dieťa už užíva. Ak by bola medzi nimi a novým liekom nejaká interakcia (čiže ovplyvnenie účinku), môže vám lekárnik odporučiť časový odstup medzi liekmi alebo prekonzultovanie užívania s lekárom. Ak trpí vaše dieťa nejakým chronickým ochorením, intoleranciou alebo alergiou, takisto doporučujem oboznámiť s tým lekárnika.  Taktiež si nechajte vysvetliť, ako liek funguje a kedy a v akom množstve ho máte dávkovať. Dôležitý je aj vzťah lieku k jedlu a nápojom (užívanie nalačno alebo po jedle) – niektoré lieky (napríklad penicilíny) nebudú účinné, ak sa podávajú s jedlom. V tom prípade sa iba zbytočne zaťaží detský žalúdok bez liečebného efektu. Ak sa má liek pridať do nápoja, zistite do akého a tiež aká má byť jeho teplota (napríklad probiotické kvapky nemôžete dať do príliš horúcej tekutiny, inak sa probiotické kultúry môžu zničiť).

Tieto informácie sa máte samozrejme možnosť dozvedieť aj od lekára. Ak by však lekár na niečo z toho pozabudol, na mnoho dôležitých vecí sa môžete spýtať aj v lekárni. Dostanete odbornú radu a ujasníte si všetko, čo vám predtým nebolo celkom zrejmé. A hlavne sa vám nestane, že podáte liek nesprávne – vtedy totiž akokoľvek „dobrý liek“ nemusí svoj účel splniť.

Ak sa stane, že napriek rozhovoru v lekárni či s lekárom, prídete domov a zistíte, že ste na niečo zabudli alebo že je vám ohľadom liekov ešte stále niečo nejasné, zavolajte lekárovi alebo do lekárne. Nie je to žiadna hanba a rodičom, ktorí majú so sebou aj uplakané alebo choré deti sa také niečo môže veľmi ľahko stať.

Autorka: L.B

Páčil sa Vám článok a chceli by ste mať podobné články priamo vo Vašom messengeri. Tak len kliknite SEM.