Prvý augustový týždeň je už tradične Svetovým týždňom dojčenia. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča dojčenie ako jedinú výživu pre dieťa počas prvých 6 mesiacov života (exkluzívne dojčenie). WHO ďalej odporúča pokračovať v dojčení počas zaraďovania komplementárnej (nemliečnej) výživy do veku 2 a viac rokov. Na Slovensku v tomto týždni prebiehajú mnohé akcie na podporu dojčenia, stretnutia podporných skupín a prednášky o dôležitosti a význame dojčenia.
Dojčenie predstavuje najprirodzenejšiu formu výživy dieťaťa a poskytuje množstvo zdravotných a sociálnych benefitov pre dieťa aj matku. Materské mlieko obsahuje množstvo cenných biologicky aktívnych látok (protilátky, enzýmy, rastové faktory, prebiotiká atď.), ktoré dieťaťu zabezpečujú správny štart do života.
Prvé mlieko- kolostrum, ktoré je produkované už koncom tehotenstva predstavuje najlepšiu výživu pre novorodenca, pričom WHO odporúča začať s dojčením už v prvej hodine po narodení. Kolostrum obsahuje okrem iného vysoké množstvo imunoglobulínov (protilátok- IgA, IgG, IgM), ktoré majú imunomodulačný účinok a pre bábätko predstavujú súčasť tzv. „pasívnej imunity.“
Dá sa povedať, že materské mlieko vďaka svojmu zloženiu pozitívne ovplyvňuje všetky orgánové systémy – okrem spomínaného imunitného systému aj gastrointestinálny systém (GIT, tráviaci systém), endokrinný aj centrálny nervový systém. Materské mlieko obsahuje oligosacharidy a nukleotidy, ktoré napomáhajú zdravému bakteriálnemu osídleniu tráviaceho traktu a teda správnemu fungovaniu slizničnej imunity.
Dôležitosť dojčenia sa WHO aj UNICEF snaží podporovať pomocou rôznych ďalších projektov. Osveta spočíva v podporovaní dojčenia už v pôrodniciach, správnej edukácii dojčiacej mamičky, podpore rooming-in (neustály kontakt bábätka a mamičky), edukácii pediatrov a podpore práce občianskych združení na podporu dojčenia.
10 krokov pre úspešné dojčenie
ZDROJE:
Autorka: PharmDr. Lenka Bukviarová
Páčil sa Vám článok a chceli by ste mať podobné články priamo vo Vašom messengeri? Tak len kliknite SEM.
Web zdravej rodiny
„Nehľadajte informácie na bežných diskusných fórach. Tu Vám poradí odborník.“
Autormi všetkých článkov sú zdravotnícki odborníci- farmaceuti. Informácie nenahrádzajú lekárske vyšetrenie.