Škorica

Škorica cejlónska a škorica čínska patria medzi veľmi populárne koreniny. Vo farmácii sa škorica používa v podpornej liečbe srdcovo-cievnych ochorení a tiež cukrovky, keďže má schopnosť regulovať hladinu cukru podobne ako inzulín.

Škorica pôsobí preventívne proti niektorým druhom baktérií, vírusov aj parazitov. Preventívne si ňou teda môžete dochucovať sladké jedlá alebo čaj. Na tento účel postačí približne pol čajovej lyžičky. Taktiež je možné pripraviť si škoricový čaj z mletej škorice.

Škorica a deti

Pridávanie štipky škorice do kaše alebo jogurtu môžete zaviesť zhruba okolo 18 mesiacov. Škorica môže u niektorých detí vyvolať alergickú reakciu, preto doporočujem podávanie vo veľmi malých množstvách. Okrem toho sa v škorici nachádzajú aj látky kumaríny, ktoré pôsobia vo väčších dávkach hepatotoxicky. Tieto nájdeme najmä v škorici čínskej, ktorá tvorí prevahu na našom trhu. Keďže na obale nenájdete informáciu o množstve kumarínu v škorici, nedoporučujem denno-denné podávanie malým deťom, a už vôbec nie podávanie vo väčších množstvách. Test rôznych druhov mletej škorice nájdete TU.