Rybí olej je najlepším zdrojom esenciálnych omega 3 polynenasýtených mastných kyselín (ang. skratka PUFAs – polyunsaturated fatty acids). Medzi ne patrí EPA (kyselina eikosapentaénová) a DHA (kyselina dokozahexaénová). Nájdeme ich hlavne v tučných rybách zo studených morí ako napríklad losos, makrela, sardinka, sleď, ale aj v niektorých morských riasach a plaktóne. K omega 3 mastným kyselinám patrí aj ALA (kyselina alfalinolénová), ktorú nájdeme v semienkach (napr. konopné, ľanové), orechoch (napr. vlašské) alebo olejoch z nich. Pre zaistenie dostatočného množstva omega 3 mastných kyselín sa bežne doporučuje konzumovať ryby 2-3 x týždenne, čo je však u nás Slovákov málo vídané. Faktom je, že tieto látky majú (mnohými odbornými štúdiami preukázaný) pozitívny vplyv na zdravie človeka od bábätiek až po seniorov. Aké sú teda ich účinky, kedy a komu môžu pomôcť?

Pôvod rýb je dôležitý

Konzumácia rýb je v poslednom čase stále kontroverznejšou témou. Dôvodom je stále sa zvyšujúca kontaminácia sladkých vôd, morí a oceánov rôznymi toxínmi (napr. ortuť, kadmium, olovo, pesticídy, PCBs atď.), ktoré sa následne ukladajú do tiel vodných živočíchov. Keďže tieto látky sa hromadia najmä v tukovom tkanive, je logické, že čím má ryba viac tuku, tým viac toxických látok môže človek konzumáciou prijať.

Z týchto dôvodov je dobré vyberať si kvalitné ryby, najmä ak ich plánujete podávať malým deťom, ak ste tehotná alebo dojčíte. Keďže kúpiť kvalitnú rybu môže byť v našich podmienkach dosť obtiažne, odporúčajú niektorí odborníci nahradiť konzumáciu rýb výživovým doplnkom v podobe vysokočisteného rybieho oleja.

V procese spracovania rýb a výroby takéhoto oleja sa nežiaduce toxické látky laboratórne oddelia a olej sa stáva čistejším (napr. procesom molekulárnej destilácie). Rybí tuk obsahuje okrem omega 3 aj omega 6 mastné kyseliny, ktoré však nie je potrebné suplementovať (dopĺňať), keďže sú prítomné aj v ďalších bežne prijímaných potravinách, napr. v rastlinných olejoch, margarínoch atď. Nadbytok omega 6 mastných kyselín, resp. nesprávny pomer omega 3 a omega 6 vo výžive človeka môže predstavovať zvýšené riziko civilizačných ochorení ako kardiovaskulárne ochorenia, obezita alebo diabetes mellitus.  S cieľom eliminovať prítomnosť omega 6 mastných kyselín v rybom oleji vyrábajú niektoré kvalitnejšie firmy koncentráty omega 3 mastných kyselín (EPA a DHA).

Omega 3 mastné kyseliny patria do chemickej skupiny polynenasýtených kyselín a sú teda náchylné na oxidáciu. Ak už si teda nejaký zakúpite,  mali by ste ho skladovať na tmavom chladnom mieste a čo najkratší čas.

Pozitívne účinky omega 3 mastných kyselín na ľudský organizmus

EPA a DHA sa uplatňujú ako doplnková terapia v prevencii a liečbe kardiovaskulárnych (srdcovo-cievnych) ochorení. Pozitívne vplyvňujú hladinu lipidov v krvi, regulujú hladinu krvného tlaku aj glykémiu- hladinu krvného cukru.

V roku 2018 bola časopisom JAMA publikovaná štúdia, ktorá spochybnila význam preventívneho užívania omega 3 mastných kyselín u diabetikov. V štúdii s vyše 15 tisíc pacientmi sa po 7 rokoch suplementácie omega 3 mastnými kyselinami neukázal žiaden prospešný efekt na zdravie srdca a ciev diabetikov v porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá suplementovaná nebola.

V tom istom roku boli zverejnené aj výsledky veľkej metaanalýzy (súhrnnej analýzy viacerých od seba nezávislých štúdií), ktorá zahŕňala takmer 78 tisíc pacientov, ktorí už predtým boli liečení na nejaké kardiovaskulárne ochorenie (srdcový infarkt, cievna mozgová príhoda atď.) Ani táto štúdia nepreukázala žiaden benefit podávania omega 3 mastných kyselín takýmto rizikovým pacientom.

Okrem prevencie kardiovaskulárnych ochorení u zdravých ľudí sa omega 3 mastné kyseliny uplatňujú aj v liečbe syndrómu suchého oka, reumatoidnej artritídy, rakoviny a novšie aj liečbe porúch pozornosti (ADHD), autizmu,  Alzheimerovej chorobe či astmy.

Omega 3 v tehotenstve a ranom veku života dieťaťa

Príjem omega 3 mastných kyselín počas tehotenstva má pozitívny vplyv na vývoj nervového systému (kognitívne schopnosti, IQ atď.)  a vývoj zraku dieťaťa. Dokázaná je aj menšia náchylnosť detí na vznik atopického ekzému a výskytu alergií.

Dostatok omega 3 mastných kyselín vo výžive malých detí je kľúčová pre správny rast a vývoj dieťaťa. Podľa uskutočnenej štúdie mali deti vo veku 6 -12 mesiacov, ktoré boli suplementované rybím olejom preukázateľne lepšie zrakové schopnosti. U 9-12 mesačných detí došlo k pozitívnemu ovplyvneniu kognitívnych (rozumových) funkcií a zlepšeniu pozornosti. V prípade 4 ročných detí, ktoré užívali 400mg DHA 4 mesiace sa dokázalo zlepšenie slovnej zásoby. Omega 3 mastné kyseliny sa taktiež skúšali aj v liečbe 7-12 ročných detí s poruchami pozornosti a ADHD, pričom došlo k zlepšeniu ich stavu.

Prečo je vhodné zaradiť rybí olej na jeseň?

Vďaka jeho protizápalovým účinkom sa môže rybí olej uplatniť v prevencii respiračných infekcií, napríklad chrípky. Mastné kyseliny EPA a DHA tvoria v organizme tzv. „falošný substrát“ pre tvorbu mediátorov zápalu. Pravidelným príjmom (vysokých dávok!) je teda možné dosiahnuť zníženie rizika zápalových ochorení. Rybí olej v dobrej kvalite sa teda dá považovať za vhodný doplnok výživy u detí počas prechodného jesenného obdobia a pri nástupe do kolektívu.

Nezávislá analýza výživových doplnkov z rybím tukom dTest

Ako sa vyrába rybí olej

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk