Pozrite sa na obrázok. Ako rodičia tieto „krabičky“ určite poznáme a používame ich hlavne vtedy, keď doma riešime horúčku alebo bolesť. Pre deti do 12 rokov sú na liečbu vhodné len dve účinné látky- paracetamol a ibuprofen (okrem homeopatie a ďalšej prírodnej liečby). Nie raz som v správach zachytila prípady, keď rodič neúmyselne predávkoval dieťa týmito liekmi. Ako sa to mohlo stať? Bohužiaľ celkom jednoducho…
Ako to teda je?
Účinné látky paracetamol a ibuprofen môžeme nájsť v rôznych liekoch – teda v rôznych obaloch a pod iným názvom. Je to preto, lebo ich vyrábajú rôzni výrobcovia. Účinná látka paracetamol sa nachádza v Paralene, Panadole, Medipyrine atď. Ibuprofen zase nájdeme v Nurofene, Migu či Ibalgine. Spomínané lieky sa môžu odlišovať aj liekovou formou – napríklad sirupy, čapíky, tablety, granuláty atď. Z týchto informácii teda vychádza, že ak sa v lieku nachádza tá istá účinná látka, celkovo to musí byť predsa úplne „to isté!“ Prečo úvodzovky? Lebo to nie je celkom to isté. Každý výrobca totiž môže používať iné pomocné látky, ktoré by však na celkový liečebný účinok nemali mať vplyv. Pomocné látky (napr. sacharóza, laktóza, makrogol) sú prítomné preto, aby bolo liek technicky možné vyrobiť, resp. môžu určovať vstrebanie, rýchlosť účinku atď. Ak trpíte vy alebo dieťa nejakou alergiou alebo intoleranciou (napr. laktózová intolerancia atď.), pozrite si pre istotu aj zoznam pomocných látok v príbalovej informácii.
A teraz to najdôležitejšie.
Ak podávate dieťaťu nejaký liek, všimnite si akú účinnú látku obsahuje. Nezabúdajte, že musíte dodržať celkovú odporúčanú dennú dávku uvedenú na obale alebo v príbalovej informácii. Ak potrebujete lieky kombinovať – napríklad paracetamolový sirup a paracetamolové čapíky, neprekročte celkovú dennú dávku. Nikdy ich nepodávajte súčasne, ale dodržte odstup minimálne 4-6 hodín. Ak by ste lieky podávali naraz, môže hroziť predávkovanie a veľmi vážne zdravotné následky.