Zvracanie sa dá vo väčšine prípadov považovať za obranný spôsob, ktorým sa telo snaží zbaviť škodlivín a patogénov.

Medzi najčastejšie príčiny zvracania u detí patria infekcie (vírusové, bakteriálne, parazitárne), gastroezofageálny reflux, cestovná nevoľnosť, diétna chyba (prejedanie, pokazené potraviny, potravinová alergia a intolerancia), prípadne vysoká horúčka. Menej častou príčinou môže byť otrava chemikáliami, liekmi, alkoholom, rastlinami či hubami, stresové situácie, úrazy hlavy, vredy, ochorenia centrálnej nervovej sústavy a ďalšie.

Prečo je zvracanie nebezpečné?

Práve malé deti sú najohrozenejšou skupinou, pretože sa môžu pri stratách tekutín veľmi ľahko dehydrovať. Je to vďaka tomu, že majú v tele prirodzene vyššie percento vody ako dospelí. Rodičia by mali dieťaťu zabezpečiť dostatok tekutín a ideálne zaradiť aj rehydratačný roztok. Je dôležité sledovať močenie, pretože to veľmi napovedá o tom, či je tekutín dostatok. Taktiež si všimnite farbu moču – ak je tmavý, znamená to, že je viac koncentrovaný a teda že telo má málo tekutín. Ak organizmus viac tekutín vylúči ako prijme, bude sa čo najviac tekutín snažiť „zadržať.“ To sa prejaví zníženým potením, zníženou slzotvorbou, suchou kožou, suchými sliznicami, zrýchleným pulzom a dýchaním, studenými končatinami, celkovou slabosťou, prípadne kŕčmi. Ak sa k zvracaniu pridruží horúčka alebo hnačka, riziko dehydratácie je o to vyššie.

Okrem dehydratácie treba spomenúť, že pri deťoch je aj samotné zvracanie rizikové, keďže niekedy môže dôjsť k vdýchnutiu zvratkov.

Liečba zvracania

Pri liečbe zvracania je dôležité zistiť jeho príčinu. U bábätiek býva veľmi častou a bežnou príčinou reflux, kedy dochádza k vyvráteniu malého množstva mlieka po najedení. Takéto zvracanie samozrejme nie je nebezpečné a liečba nie je väčšinou potrebná, pokiaľ nejde o veľké množstvá a úporné vracanie.

Najčastejšou príčinou zvracania je u detí vírusová infekcia tráviaceho traktu (ľudovo črevná chrípka) alebo diétna chyba. Vtedy býva zvracanie väčšinou krátkodobou záležitosťou, ktorá sa dá zvládnuť aj doma. Pri dlhšie trvajúcom zvracaní odporúčam vyhľadať lekára, aby urobil podrobné vyšetrenia.

Domáca liečba zvracania zahŕňa v prvom rade zabezpečenie pokojového režimu a dostatku tekutín. Keďže pri zvracaní (ale aj hnačke a horúčke!) stráca telo nielen tekutiny, ale aj živiny a minerály, doporučujem podávať rehydratačné roztoky, ktoré svojim zložením pomôžu nahradiť všetko to, čo telo stráca. Vhodnými tekutinami na upokojenie žalúdka môže byť čierny čaj bez kofeínu, harmanček, fenikel, pre staršie deti slabý zázvorový čaj alebo neperlivá minerálka.  Tekutiny by sa mali podávať vlažné alebo chladené, ideálne často a po malých dúškoch. Ak dieťa tekutiny odmieta, riziko dehydratácie samozrejme rastie a niekedy je nutné podať tekutiny intravenóznou infúziou v nemocnici. Preto ak dieťa nepije a nemočí, neváhajte s lekárskym vyšetrením.

Čo sa týka stravy, je možné podávať suchú stravu, ak ju dieťa neodmieta. Vo väčšine prípadov je však lepšie stravu na pár hodín vynechať a sústrediť sa hlavne na tekutiny. Pri návrate k bežnej strave je vhodné začínať s ľahkými jedlami a podávať ich po malých množstvách.

Všeobecné zhrnutie na záver: Kedy URČITE vyhľadať lekársku pomoc?

  1. zvracanie trvajúce dlhšie ako 24 hodín (prípadne aj skôr, závisí od celkových príznakov, veku a v neposlednom rade aj od rodičovkého pocitu)

  2. úporné zvracanie u bábätiek

  3. podozrenie na otravu

  4. znaky dehydratácie

  5. bolesť, kŕče

  6. apatia alebo podráždenosť

  7. zvracanie krvi, zelené, žlté zvratky

Zdroje tu 1. 2.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk