Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako sa ľudské telo bráni proti všetkým chemikáliám vo vzduchu,vode a potrave, ktorým je denne vystavené? Odpoveďou je imunitný systém, ktorému vo veľkej miere pomáhajú probiotické baktérie, ktoré sú prirodzenou súčasťou organizmu. Dospelý človek ich má v sebe asi 1,5 kg a táto zmes sa nazýva mikroflóra.

Najviac probiotických kultúr sa náchadza v tráviacom trakte. Zdravo kolonizované črevo je nevyhnutné pre správne fungovanie imunitného systému a preto môžeme povedať, že probiotiká sú tzv. „ imunitný dozor.“  Probiotické baktérie majú funkciu zachytiť toxíny z prostredia a cudzorodé baktérie, čím chránia pred infekciami a prirodzene detoxikujú. Mnohými spôsobmi napomáhajú aj zdravému tráveniu – napríklad zlepšujú vstrebateľnosť potravín a upravujú motilitu (pohyblivosť) čriev, čím pomáhajú predchádzať hnačke alebo zápche. Okrem toho produkujú viaceré vitamíny, napríklad vitamín B a K.
Existuje mnoho druhov probiotických kultúr, pričom ich účinky sa líšia. K najznámejším patria napríklad laktobacily, bifidobaktérie, kvasinky alebo enterokoky.

Ako sa buduje črevná mikroflóra u detí?

Mikrobiálne osídlenie sliznice tráviaceho traktu sa začína utvárať počas pôrodu. Dovtedy sterilný novorodenec prechádza pôrodnými cestami a začína kolonizácia slizníc probiotickými baktériami. Matka vtedy odovzdáva bakteriálnu flóru dieťaťu a preto by počas tehotenstva mala dbať na zdravú životospávu. Tento proces chýba pri pôrode cisárskym rezom a preto je črevná flóra takto narodených detí odlišná. K tvorbe zdravého črevného osídlenia vysokou mierou prispieva tzv. exkluzívne dojčenie aspoň po dobu 6 mesiacov. Materské mlieko obsahuje okrem iného aj probiotické kultúry, ktoré napomáhajú udržiavať kyslé pH v žalúdku. Až v 2. roku života je črevná mikroflóra detí vyvinutá rovnako ako u dospelých.

Znaky, že črevná mikroflóra je narušená a treba doplniť probiotiká

1. Tráviace ťažkosti – zápcha, hnačka, plynnatosť, detská kolika
2. Užívanie antibiotík – na jednej strane liečia infekciu a niekedy aj zachraňujú život, na druhej strane neničia len škodlivé baktérie, ale aj tie potrebné, čiže probiotické baktérie
3. Poruchy imunity
4. Vaginálne infekcie a infekcie močového traktu
5. Alergie, atopický ekzém atď.

Ako budovať zdravú črevnú mikroflóru stravou?

Keďže organizmus dnešného moderného človeka je omnoho viac zaťažený chemickými látkami ako v minulosti, nemôžeme sa čudovať, že prirodzená črevná mikroflóra je utláčaná a naše probiotické baktérie niekedy nestačia eliminovať všetky prijaté toxíny. Preto treba probiotiká dopĺňať. Vrámci prevencie chorôb a zachovania zdravia sa odporúča konzumovať stravu bohatú na probiotiká na dennej báze, pretože mnohé z nich sa v čreve nemnožia a dokážu tam zotrvať približne dva týždňe.

Strava bohatá na probiotiká:
1. kyslomliečne výrobky –jogurty,kefír, zakysanka, acidofilné mlieko. Musia obsahovať minimálne 10 miliónov živých mikroorganizmov v 1 grame výrobku
2. bryndza
3. kyslá kapusta, uhorka
4. zrejúce syry –parmezán, gouda, ementál
5. tempeh, kombucha, miso

Ak je už prítomný zdravotný problém, úpravu stravy zaradíme ako režimové opatrenie, pričom siahnuť treba už po probiotikách vo forme kvapiek, sirupov alebo kapsúl, ktoré obsahujú viac probiotických kultúr. Pre porovnanie: v priemere by ste museli zjesť 5 – 8 litrov probiotického jogurtu, aby ste získali dávku, ktorá je obsiahnutá v dennej dávke výživového doplnku s obsahom probiotík.