Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zverejnil zoznam prírodných ohnísk kliešťovej encefalitídy. Ide o oblasti s najvyšším výskytom infikovaných kliešťov.
Ide napríklad o oblasti: Bratislava (povodie Dunaja), Malacky, Nitra-celé územie, Zlaté Moravce, Levice- celý okres, Nové Zámky, Žarnovica, Banská Bystrica- Poniky, Oravce, Žilina, Prešov, Košice a mnoho ďalších. Celý podrobný zoznam nájdete na stránkach UVZSR.
Kliešťová meningoencefalitída je vírusové ochorenie.Tento vírus sa nachádza v slinách kliešťa a človek sa ním môže infikovať už v priebehu niekoľkých hodín po prisatí kliešťa. Prvé príznaky sa objavia až po 7-10 dňoch od infikovania a pripomínajú chrípku- nevoľnosť, horúčka, bolesť končatín a hlavy, prípadne tráviace ťažkosti a vracanie. U najmladších detí môžu už na začiatku nastať kŕče a poruchy vedomia. Potom nastane obdobie bez príznakov, ktoré trvá 1-20 dní. Poslednou fázou je už postihnutie centrálneho nervového systému- mozgových blán a miechy. Ochorenie je vyliečiteľné, avšak niekedy sa môžu prejaviť jeho následky. Proti kliešťovej encefalitíde existuje dostupné očkovanie už pre deti od 1. roku.
Kliešte prenášajú aj ďalšie ochorenia, medzi nimi aj lymskú boreliózu. Proti tomuto ochoreniu očkovanie neexistuje. Ak by ste chceli zistiť, či kliešť, ktorý sa na vás prisal bol infikovaný, môžete ho poslať do špecializovaného laboratória na rozbor.
Ako sa chrániť a ako správne vybrať kliešťa čítajte na: https://webzdravejrodiny.sk/ako-spravne-vybrat-kliesta/