Dehydratácia môže nastať vtedy, ak je príjem tekutín do tela nižší ako ich výdaj. Už malý deficit tekutín môže spôsobiť malátnosť, bolesť hlavy a zápchu.
Obrazne povedané – my ľudia sme z vody. Telo dospelého človeka je tvorené zo 60 – 70 % vodou. Nachádza sa v krvnom riečisku, v bunkách, v medzibunkovom priestore, v tkanivách aj orgánoch – jednoducho všade v tele. Bez vody nemôžeme prežiť.
Deti sú v tomto prípade obzvlášť zraniteľnou skupinou, keďže u tých najmenších tvorí voda až 80 % tela, neskôr okolo 1. roku je to 60 %. Ak dieťa nechce piť a ak sa navyše pridruží horúčka, zvracanie, hnačka alebo horúčavy, príjem tekutín treba ešte zvýšiť. V týchto prípadoch je vhodné doplniť tekutiny aj pomocou rehydratačných roztokov, ktoré obsahujú aj glukózu a minerálne látky. Dajú sa kúpiť hotové v lekárni alebo si môžete doma vyrobiť provizórnu náhradu z cukru a soli (tzv. ORS roztok). Príjem tekutín určite netreba podceniť, lebo už pri 5 % dehydratácii môže hroziť prehriatie organizmu, prípadne kolaps krvného obehu a šok.
Čím viac tekutín z tela odchádza, tým viac treba prijímať. Pri horúčke by sa mal príjem tekutín navýšiť aspoň o 20 % s každým vyšším stupňom Celzia. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ak máme veľký výdaj tekutín z tela, príjem treba navýšiť približne o 1 tretinu až 1 polovicu.
Organizmus, ktorý má málo tekutín sa bude snažiť znížiť výdaj na minimum – zníži sa močenie, potenie, tvorba sĺz a koža bude suchá. Keďže pri dehydratácii je v krvnom riečisku málo tekutín, telo sa bude snažiť čo najviac tekutín presunúť do najpotrebnejších orgánov – srdca, pľúc, obličiek a mozgu. Dôsledkom toho budú okrajové časti tela zle prekrvené a teda studené, čiže dotyčnému bude pocitovo zima.
Aké sú varovné príznaky, ktoré môžu znamenať nedostatok tekutín a dehydratáciu?
- suchá koža a sliznice
- studené ruky a nohy
- nedostatočné močenie, tmavý moč
- znížená tvorba sĺz
- letargia, spavosť
- búšenie srdca
- kŕče
- test kožnej riasy – kožná riasa, ktorú vytvoríte jemným uchopením kože na brušku medzi prsty, sa len ťažko vracia do pôvodnej polohy
- nepokoj
- celková slabosť
- strata hmotnosti
- prepadnutá veľká fontanela
Ak na dieťati spozorujete niektorý z týchto príznakov, radšej vyhľadajte odbornú pomoc. V prípade nutnosti musia byť tekutiny niekedy podané infúzne.
Nezabudnite, že čím je dieťa mladšie, tým je riziko dehydratácie väčšie.
PharmDr. Lenka Bukviarová
Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.
info@webzdravejrodiny.sk