Skip to content
Dojčenská kolika a bolesť bruška
Neutíšiteľný plač bez zjavnej príčiny, ktorý trvá viac než 3 hodiny denne aspoň 3 dni v týždni definuje detskú koliku. Objavuje sa neskoro poobede a večer. Okrem plaču môže byť prítomné priťahovanie nožičiek do klbka, nafúknuté bruško alebo prepínanie bábätka do luku (opistotonus).
Abdominálna (brušná) kojenecká kolika môže trvať od 2 .týždňa až do 5.mesiaca nezávisle od toho, či je dieťa kojené alebo či prijíma umelé mlieko. Predpokladá sa, že koliky vznikajú z dôvodu nevyzretosti nervového a tráviaceho systému. Presný dôvod prečo vznikajú koliky však nie je úplne objasnený. Poznáme tieto možné príčiny:
1. aerofágia – nadmerné hltanie vzduchu pri jedení (pití)
2. nedostatočné odgrgnutie a s tým spojená plynnatosť
3. vyššia produkcia plynov
4. nezrelosť nervovej sústavy- hyperperistaltika čriev
5. nezrelosť črevnej mikroflory
6. hormonálne zmeny (tráviace hormóny – motilín, gastrín, cholecystokinín a ďalšie)
7. nižšia motilita žlčníka dojčiat
8. intolerancia bielkoviny kravského mlieka alebo mliečneho cukru – laktózy
9. gastroezofageálny reflex- úplný alebo čiastočný
10. zápcha- obstipácia
A aká je tá príčina koliky, o ktorej sa len málo hovorí?
Spúšťačom brušnej koliky môže byť aj stres a nepohoda matky, prípadne aj hádky v rodine. Negatívne emócie sa samozrejme prenášajú aj na dieťa, čo sa môže prejaviť kolikou alebo ju zhoršovať. Neprestajný plač je pre rodičov veľmi stresujúci a vyčerpávajúci, čo môže vyvolávať vyhrotené emócie. Treba však myslieť na to, že toto obdobie raz prejde a snažiť sa zachovať pokoj.
Taktiež je možné, že dieťa môže mať predispozíciu na koliku, ak mala matka nepriaznivý psychický stav či stres v tehotenstve alebo trpela popôrodnou depresiou.
Ako liečiť koliku?
Pri prvých problémoch je dobré začať precvičovať úľavové polohy a zaradiť probiotiká, ktoré pôsobia pozitívne na tráviaci trakt tak, že harmonizujú črevnú mikroflóru. Úľavu môže priniesť aj teplý kúpeľ, teplý obklad na bruško alebo zvuk bieleho šumu (monotónny zvuk ako fén, vysávač, digestor).
Ak je problémom nafukovanie a plynnatosť, pomôžu kvapky s obsahom simetikonu (Espumisan, SAB Simplex atď.) alebo kvapky s obsahom prírodných olejov (Babycalm), prípadne feniklový čaj. Ak dieťatku prekáža laktóza v mlieku (umelom či materskom), pomôžu kvapky s obsahom enzýmu laktázy, ktorá napomáha tráveniu laktózy (Coliprev). V týchto prípadoch by si mala stravu odsledovať aj kojaca mamička a prispôsobiť svoj jedálniček potrebám dieťatka. V prípade plynnatosti treba vynechať potraviny, ktoré môžu spôsobiť nadúvanie a v prípade intolerancie laktózy značne obmedziť (lepšie úplne vynechať) mliečne výrobky. Veľmi účinnou pomocou pri detskej kolike môžu byť aj homeopatiká. Ak by ste chceli vyskúšať túto cestu, napíšte mi a rada Vám pomôžem.
Zriedkavejšie môžu byť príčinou kojeneckej koliky aj vážnejšie ochorenia ako poruchy priechodnosti čriev, pruh, gastroenteritída, poruchy žlčových ciest, glaukóm, migréna, poruchy močového systému, rôzne ďalšie zápaly a infekcie.
Ak má kŕče v brušku staršie dieťa, príčinou môže byť napríklad zápcha, črevný dysbalance, nevhodná strava, plynnatosť alebo stres. V takýchto prípadoch pomáhajú probiotiká a esenciálne oleje, napr. tráviace zmes ZenGest, levanduľa, peppermint a zázvor. Dôležité je oleje pred lokálnou aplikáciou zriediť v inom rastlinnom oleji, a to podľa veku dieťaťa (možno použiť aj u bábätiek). Podrobnejšie informácie nájdete v poslednej lekcii Školy zdravia pre mamičky 1.
MOJE DOPORUČENIE: Ak máte pocit, že ste už všetko vyskúšali a stav sa ani trochu nezlepšil, dajte dieťa vyšetriť, aby ste nezanedbali prípadnú vážnejšiu príčinu. V niektorých prípadoch vás môže pediater odporučiť na odborné vyšetrenie na detskú gastroenterológiu.
Zdielať na sociálnych sieťach!
Page load link