Nie je jedno, akým spôsobom liek dieťaťu podáte. Treba zvoliť vhodný nápoj, čas podania, kombináciu a takisto vedieť, kam doma liek odložiť. Vo všeobecnosti platí uchovávať lieky mimo dosahu detí, v pôvodnom obale a nevystavovať ich priamemu slnečnému žiareniu. Takéto informácie sa môžete dozvedieť u lekára, v lekárni a v príbalom letáku lieku. Každý liek je však špecifický a preto by ste ako rodičia o jeho správnom použití mali vedieť všetko. O liekoch najčastejšie používaných u malých detí píše v nasledujúcom článku doktorka PharmDr. Lenka Bukviarová.

Vitamín D
Vitamín D sa podáva deťom od narodenia do 2-3 rokov vrámci profylaxie (t.j prevencie) rachitídy (krivice) a osteomalácie (mäknutia kostí). U detí starších ako jeden rok sa podáva najmä počas zimných mesiacov, kedy máme pobytu na slnku menej. Pomocou slnečného žiarenia sa tvorí v našej koži prirodzenou cestou.
Keďže ide o vitamín rozpustný v tuku, je dôležité podávať ho výlučne s mliekom, mliečnou kašou alebo iným tukom. Ak ho podávate dieťaťu vo flaške mlieka, musí ju vypiť celú, avšak ani vtedy nemáte istotu, že sa kvapky vitamínu D nezachytili na stene fľaše. Dieťa tým pádom neužije celú dávku, čo pri dávkovaní 2 alebo 3 kvapky môže znamenať, že príde o tretinu alebo polovicu dávky a ľahko sa tak dopracujete k deficitu D vitamínu. Podávať treba vždy presne ten počet kvapiek, ktorý určí lekár.

Vitamín K
Vitamín K sa podáva zdravým deťom od narodenia na prevenciu krvácavých stavov. U detí, u ktorých v strave prevláda umelá dojčenská výživa nad materským mliekom sa vitamín K už nepodáva, keďže mliečne formuly sú naň dostatočne bohaté, pričom v materskom mlieku je ho nedostatok. Podávajte ho spolu s mliekom alebo iným tukom ako pri vitamíne D.

Vitamín C
Vitamín C v kvapkách doporučujú deťom mnohí pediatri užívať preventívne, pretože jeho hlavnou úlohou je posilnenie imunity a zabezpečenie správnej látkovej premeny. Ďalej podporuje tvorbu kolagénu, ktorý je súčasťou kostí, zubov a ciev, a teda je dôležité mať ho dostatok práve v období rastu. Deťom ho podávajte s čajom alebo ovocným nápojom. V prípade, že dieťa zle znáša kyslú chuť kvapiek, je možné dennú dávku rozdeliť medzi niekoľko podaní, kedy bude kyslosť menej výrazná.

Železo
U malých detí do jedného roka sa železo významne podieľa na vývoji mozgu a preto je ho treba doplniť, ak sa adekvátna hladina nedosiahla stravou (mäso, vaječný žĺtok). Podáva sa vo forme kvapiek s ovocným, prípadne aj zeleninovým nápojom. Keďže pre väčšinu detí je železo ťažké na žalúdok, treba ho podať počas jedla alebo po jedle. Počas užívania môže dôjsť k tmavému zafarbeniu stolice. Nežiaducim účinkom železa je zápcha. Na jej prevenciu sa odporúča nepodceniť pitný režim a zvýšiť podiel vlákniny v strave (zeleninové, ovsené kaše).

Fosfátový roztok
Fosfátový roztok sa používa na doplnenie fosfátov pri ich nedostatku (hypofosfatémia). Fosfáty hrajú dôležitú úlohu v metabolizme vitamínu D, čo ide ruka v ruke so vstrebávaním vápnika. Fosfor samotný sa zúčastňuje výstavby kostí, zubov a DNA.
Roztok vám pripravia v lekárni na základe lekárskeho predpisu do liekovky. Je potrebné držať ho v chladničke, najlepšie vo dverách. Ide totiž o vodný roztok, ktorý sa po čase pri izbovej teplote začína kaziť. Ak pred použitím vidíte vo fľaške kryštály, treba roztok pretrepať v rukách alebo zahriať na vodnom kúpeli až kým sa všetky kryštály nerozpustia. Až vtedy môžete roztok dieťaťu podať. Ak roztok naberáte do striekačky, všimnite si, že navrchu vzniká malá vzduchová bublina. To znamená, že do striekačky treba nabrať o 0,1 – 0,2 ml viac, aby dieťa dostalo plnú predpísanú dávku. Dávku zo striekačky je dobré podávať postupne po viacerých častiach (napr. po 0,5- 1 ml), nie celú naraz. Nielenže predídete zabehnutiu, ale v prípade, že dieťa roztok vypľuje, budete približne vedieť aké množstvo ešte doplniť do striekačky.

Antibiotiká
Na liečbu bakteriálnych infekcií sa používajú antibiotiká, u malých detí hlavne vo forme sirupov, neskôr tablety. Ich dávkovanie určuje lekár, pričom sa musí striktne dodržovať časový odstup medzi jednotlivými dávkami. Na zreteľ treba brať správne uchovávanie – väčšina antibiotických sirupov patrí do chladničky. Pri podaní dieťaťu je tiež dôležitá informácia, či sa má liek užiť nalačno alebo s jedlom/po jedle. Toto všetko by vám mal povedať lekárnik, ktorý vám liek vydal. Pred samotným použitím treba sirup poriadne pretrepať. Ako doplnok k antibiotikám sú vhodné probiotiká, ktoré chránia črevnú mikroflóru, ktorú antibiotiká narúšajú. Vyhnete sa tak hnačke a boľavému brušku. Probiotiká sú dostupné vo forme kvapiek aj kapsúl, pričom treba zachovať časový odstup od antibiotík aspoň 2-3 hodiny.

Gély pri prerezávaní zúbkov
K dispozícii je široké spektrum zubných gélov, pričom každému dieťaťu môže zaberať iný. Všeobecne platí informácia, že pri aplikácii zubných gelóv treba zachovať odstup od akéhokoľvek jedla a nápoja aspoň 30 minút, inak nebudú účinné.

Homeopatiká
Pri dávkovaní homeopatík sa rodičia môžu stretnúť s tekutými formami, ktoré len vytlačia do úst. Existujú aj tuhé granulky, ktoré je vhodné rozpustiť v lyžičke vody, ak ešte dieťa nevie cmúľať. Tiež tu platí dodržať časový odstup 30 minút od jedla alebo iných liekov. Homeopatické lieky nie je vhodné kombinovať s mentolom (žuvačky, zubné pasty), ktorý by ich účinok zrušil.