Reťazec informuje o stiahnutí produktu mletý mak Belbake 200 g s dátumom minimálnej trvanlivosti do 9. apríla 2020, číslo šarže 16090720407, z dôvodu prítomnosti alkaloidov morfínu a kodeínu.  Ostatné šarže tohto výrobku sú podľa hovorcu Lidla bezpečné.

Lidl vyzýva zákazníkov, aby uvedený výrobok nekonzumovali a vrátili ho do obchodu, a to aj aj bez pokladničného bločku.

 

Podľa aktuálnej slovenskej legislatívy (zákon 139/1998 Z. z.) sú alkaloidy  morfín a kodeín zaradené v zozname omamných a psychotropných látok. Farmaceutický priemysel využíva morfín a jeho deriváty na liečbu chronickej bolesti (opioidné analgetiká). Morfín má tiež sedatívny, anxiolytický (úzkosť tlmiaci), antitusický (kašeľ tlmiaci) a v neposlednom rade euforizujúci účinok. Na lieky s obsahom morfínu a jeho derivátov teda vzniká počas užívania silná závislosť. Okrem toho morfín ovplyvňuje dychové centrum a môže zapríčiniť poruchy dýchania- zníženie dychovej frekvencie a respiračný útlm. Kodeín sa vo farmácii používa ako liek na útlm suchého dráždivého kašľa a analgetikum (aj v kombinácii s ďalšími liečivami).

Potravinársky priemysel bežne pri spracovaní využíva odrody maku s čo najnižším (až nulovým) množstvom týchto látok. Pri nadmernom požití potravinárskych výrobkov so zvýšeným obsahom morfínu a kodeínu môže dôjsť ku krátkodobej nevoľnosti a tráviacim ťažkostiam, a to v intenzite závislej od požitého množstva a individuálnych faktorov (vek, zdravotný stav atď.)

História a zdravotný význam maku

Mak sa pestoval už 6000 rokov p.n.l a jeho účinky poznali už starí Egypťania, ktorý ópium používali ako narkotikum pri rôznych poraneniach, ale aj pri tráviacich ťažkostiach. Plodom maku je tobolka- makovica, ktorej narezaním sa získava ópium. Semeno maku je biologicky veľmi hodnotnou potravinou, keďže obsahuje približne 12x viac vápnika ako mlieko (s lepšou využiteľnosťou pre telo), vlákninu, vitamín E, fosfor atď. Pravidelná konzumácia maku môže teda prispieť k prevencii osteoporózy a zdraviu vlasov, nechtov a zubov.

 

ZDROJE: 1. 2. 3.

Autorka: PharmDr. Lenka Bukviarová

Páčil sa Vám článok a chceli by ste mať podobné články priamo vo Vašom messengeri. Tak len kliknite SEM.

 

„Nehľadajte informácie na bežných diskusných fórach. Na týchto stránkach sú autormi všetkých článkov zdravotnícki odborníci- farmaceuti.“ Informácie nenahrádzajú lekárske vyšetrenie.