„MNOHO detských potravín obsahuje príliš veľa cukru,“ tvrdí WHO
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO/Európa) sú mnohé detské potraviny nesprávne označované ako vhodné pre deti do 6 mesiacov, pretože obsahujú neprimerane vysoké množstvo cukru. Takéto produkty sú navyše v nesúlade s odporúčaním WHO, ktorá ako ideálnu výživu bábätka odporúča „exkluzívne“ (výlučné) dojčenie minimálne do veku 6 mesiacov.
Svetová zdravotnícka organizácia uskutočnila štúdiu, v ktorej bolo z hľadiska zloženia hodnotených 7955 detských potravín a nápojov. Produkty, ktoré sa hodnotili v štúdii pochádzali z nákupných reťazcov z rôznych európskych miest, konkrétne z Viedne, Sofie, Budapešti a Haifi (Izrael).
28 – 60% produktov (podľa toho ktorého mesta) bolo označených ako vhodné pre deti do 6 mesiacov. V 3 z týchto miest obsahovala polovica alebo viac produktov viac než 30 % podiel celkových sacharidov. Približne tretina produktov obsahovala pridaný cukor alebo iné sladidlá. Nadmerná konzumácia takýchto produktov môže okrem iného ovplyvniť chuťové preferencie v neskoršom veku, a síce uprednostňovanie sladkej chuti.
„Správna výživa dojčiat, ako aj starších detí je kľúčová pre zaistenie optimálneho rastu a vývoja dieťaťa a k lepšiemu stavu zdravia v dospelosti, vrátane prevencie obezity, diabetu, srdcovo-cievnych a ďalších chronických ochorení,“ hovorí Dr. Zsuzsanna Jakab, regionálna riaditeľka WHO pre Európu.
Výrobcovia „detských“ potravín aj napriek výživovým odporúčaniam špecialistov sladia veľké percento svojich produktov. Tejto problematike sa venoval v nedávnej dobe aj portál vitalia.cz, ktorý kontaktoval niektorých výrobcov detských potravín s otázkou, prečo ich „detské“ potraviny obsahujú pridaný cukor. Spoločnosť Hami sa počas 8 dní nevyjadrila „vzhledem k nedostupnosti kompetentních osob“. Firma Hero Czech and Slovak (výrobca Sunaru) sa vyjadrila nasledovne: „Současně vyráběné sušenky a snacky cukr obsahují, ale tato kategorie potravin nepatří do pravidelného a běžného jídelníčku dítěte,“ uvádí manažerka spoločnosti. „Snažíme se učit naše konzumenty, respektive rodiče, aby dávali sladké sušenky dítěti pouze v omezeném množství (dvě až tři sušenky na den) a jako občasné zpestření jídelníčku, nikoliv jako každodenní svačinku. Nicméně i pro nejmenší konzumenty je třeba brát v úvahu, že i senzorická stránka konzumovaných potravin je důležitá.“ V podobnom znení sa vyjadrila aj spoločnosť Hipp.
Výrobcovia teda obhajujú svoje prisladené výrobky tvrdením, že neslúžia na pravidelnú konzumáciu. Návyk na sladkú chuť však u malých detí vzniká veľmi rýchlo a bežné jedlo im potom môže pripadať fádne a bez chuti, čo môže byť okrem iného začiatkom problémov so stravovaním a dožadovania sa sladkostí.
Web zdravej rodiny odporúča
Najvhodnejším spôsobom stravovania pre deti aj dospelých je domáce varenie a pečenie z kvalitných surovín. Pri príprave domácich sladkostí je u malých detí najvhodnejší spôsob sladenia čerstvé ovocie. Ak už kupujete hotové produkty, naučte sa dôsledne čítať ich zloženie (a to nielen veľké, ale aj malé písmená) a nespoľahnite sa len na označenie detské či obrázok zvieratka alebo rozprávkovej postavičky.
Prehľad detských potravín s dôrazom na obsah pridaného cukru nájdete tu.