Na Slovensku sa ročne otrávi približne 4000 ľudí, pričom viac ako polovicu tvoria deti. Môže ísť napríklad o chybu rodiča pri dávkovaní lieku, ale aj o náhodné požitie lieku, rastliny, chemikálie či huby. Ako sa dá takýmto otravám predísť?

V domácom prostredí môže dôjsť k otrave naozaj kedykoľvek a kdekoľvek. V kuchyni sa nachádzajú saponáty a prípravky do umývačky riadu, v kúpeľni ďalšie chemikálie (čistiace prostriedky na sanitu, leštidlá, prací prášok, pracie kapsuly, aviváž, kozmetika, parfémy), niekde v byte taktiež máme skrinku alebo poličku s liekmi, izbové rastliny, niektorí cigarety, alkohol atď. V garážach sa môžu nachádzať prípravky ako nemrznúca zmes, brzdová kvapalina, benzín, riedidlo, pesticídy, prípravky na deratizáciu a ďalšie.  Je toho naozaj dosť, čo nepatrí do úst a čo treba skladovať mimo dosahu detí.

 

Väčšina rodičov si na správne skladovanie dáva pozor. Niekedy však k otrave paradoxne nedôjde vo vašej vlastnej domácnosti, ale napríklad u starých rodičov. Preto si pri najbližšej návšteve všimnite, či aj oni skladujú nebezpečné látky tak, že sa k nim deti nedostanú. Môžete tak predísť riziku otravy, ak by počas stráženia či prázdnin u starých rodičov náhodou nastala chvíľka ich nepozornosti. Práve starší ľudia tiež veľmi často užívajú lieky, v prípade ktorých na vážnu otravu niekedy stačí aj 1 – 2 tablety (napríklad lieky na vysoký krvný tlak, cukrovku, reumu atď.)

Dobrou radou je tiež skladovať lieky a chemikálie vždy v pôvodných obaloch. Ak ich presýpate alebo prelievate do iných fliaš, ľahko si ich pri malej nepozornosti môžete zameniť.  Je známa smrteľná otrava v ČR, kedy sa muž napil benzínu, ktorý bol preliaty do fľašky, kde bol predtým alkohol. Táto zásada platí aj v kuchyni a samozrejme aj pre domácich majstrov.

Ak máte malé deti, radšej neužívajte lieky pred nimi. V snahe napodobniť dospelých deti všetko opakujú a lieky ich navyše lákajú svojim tvarom, farebnosťou atď.

Ak máte choré dieťa, dohodnite sa doma, kto mu bude podávať lieky. Sú známe prípady otráv a predávkovania zo strany rodičov, kedy liek podávali obaja rodičia súčasne, čím sa dávka zdvojnásobila.