Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo všeobecnosti odporúča počkať so znižovaním teploty, až kým nevystúpi nad 38,5 °C nameraných v axile (v podpazuší) alebo nad 39 °C nameraných rektálne.
Dovtedy je najmä je potrebné zabezpečiť dieťaťu dostatok tekutín, pokoj a vhodné oblečenie (napr. bavlnené pyžamo).
Prečo je to tak?
Horúčka je prirodzenou obrannou reakciou tela. Ide o príznak choroby, nie o chorobu samotnú. Imunitný systém pri horúčke zvýši svoju aktivitu a snaží sa bojovať s infekciou najprv sám. Pri vyššej teplote je prekrvenie tkanív a orgánov lepšie, čo znamená, že bunky imunitného systému sa dokážu rýchlejšie dostať na svoje cieľové miesta. Okrem toho sú pri vyššej teplote horšie podmienky pre rast a množenie patogénov.
Ako začať so znižovaním teploty?
Ako prvé sa doporučuje fyzikálne znižovanie teploty-  potieranie vlažnou hubkou, prípadne vlažná sprcha (u starších detí). Od zábalov sa pomaly upúšťa. Robte ich len vtedy, ak dieťa spolupracuje a uľavuje to jeho stavu.

Ako správne robiť zábaly?
U malých detí sú vhodné zábaly na trup. Plienku namočte do vlažnej (nie studenej!) vody, dobre vyžmýkajte a obtočte okolo bruška a hrude. Nedávajte zábal na ruky a nohy. Zábal ponechajte maximálne 5-10 minút a prípadne ho maximálne 2-3-krát zopakujte behom 2 hodín. Dieťa pritom prikryte len vzdušnou prikrývkou, nikdy nie hrubou dekou alebo perinou, aby malo teplo odkiaľ unikať. Vhodnou účinnou alternatívou je potieranie tela vlažnou hubkou.
!!!Ak má dieťa studené ruky a nohy alebo zimnicu, nerobte zábal ani nesprchujte!!!

Ak horúčka napriek týmto opatreniam neklesá, podajte dieťaťu liek – paracetamol alebo ibuprofen podľa odporúčaného dávkovania.

Existujú výnimky?
U detí do 3 mesiacov je ideálne vždy pri teplote kontaktovať pediatra, taktiež pri vysokej horúčke u detí do 1. roku.
S vyšetrením tiež neváhajte, ak je okrem teploty u dieťaťa prítomná apatia, zvracanie, kŕče, stuhnutá šija (dieťa nevie predkloniť hlavu), mramorovaná koža, studené končatiny, kožné zmeny alebo nedostatočná hydratácia.
Ak malo dieťa v minulosti febrilné kŕče, odporúča sa začať so znižovaním teploty skôr, aby sa predišlo vzniku kŕčov. O správnom postupe vás v indivuálnom prípade poučí pediater.

Ak nepatríte ani do jednej kategórie, 1-2 dni teploty zvládnete pravdepodobne aj doma sami. Ak by teplota pretrvávala, nechajte radšej dieťa vyšetriť lekárovi.

Ibuprofen. Správne dávkovanie.

Paracetamol. Správne dávkovanie.

Striedať či nestriedať lieky pri znižovaní horúčky? 

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk