Homeopatia je alternatívna prírodná medicína, ktorá tvorí akýsi protipól západnej (tým myslím chemickej) medicíny. Jej základným princípom je riedenie, čiže potencovanie materskej tinktúry a tiež princíp “podobné sa lieči podobným” (lat. “Similia similibus curantur”).Doposiaľ nie je vedecky potvrdené, že homeopatia môže fungovať. Je teda možné, že naozaj funguje? Ak Vás to zaujíma, čítajte ďalej.

Homeopatia vznikla v 18. storočí a odvtedy našla svojich zástancov aj odporcov. V Európe (aj u nás) sa homeopatiká dobre predávajú a stále viac lekárov túto medicínu uplatňuje vo svojej praxi.

Čím sa líši homeopatia od klasickej medicíny?
Homeopatický liek (homeopatikum) obsahuje minimálne (až takmer nulové) množstvo účinnej látky.
Výroba homeopatika je založená na princípe potencovania (riedenia) materskej tinktúry a následnom pretrepávaní v rozpúšťadle, ktorým je voda a alkohol.
Nájznámejším riedením je 30 CH, čo nájdeme vždy uvedené na obale homeopatického lieku. Takéto riedenie dosiahneme, ak vezmene 1 diel materskej tinktúry (napr. rastliny) a zmiešame ho s 99 dielmi rozpúšťadla. Zo zmesi opäť vezmeme 1 diel a znovu ho zmiešame s 99 dielmi rozpúšťadla. Ak by sme tento proces zopakovali 30 krát, dostaneme riedenie 30 CH.
Oproti klasickým liekom ide teda naozaj len o “kvapku (účinnej látky) v mori (rozpúšťadla)”. Homeopatický liek neuvádza presné množstvo účinnej látky (žiadne miligramy či gramy) ako bežné chemické lieky.

Čím argumentujú odporcovia homeopatie?
– žiadná účinná látka = žiadny účinok
– placebo liečba
– zárobok výrobcov homeopatík a homeopatov

Čím argumentujú zástancovia homeopatie?
– bezpečná prírodná liečba bez nežiaducich účinkov vhodná pre deti aj tehotné ženy
– lacná a dostupná liečba bez chémie

Čím by sa dalo oponovať odporcom homeopatie?
Najväčším argumentom odporcov homeopatie je to, že doposiaľ nebol jej účinok vedecky potvrdený žiadnou štúdiou. Avšak, aj účinok niektorých bežných liekov (napríklad paracetamol) nebol hneď úplne objasnený.
Častým argumentum tiež je, že homeopatia funguje ako placebo, a teda, že zlepšenie stavu či vyliečenie choroby si iba nahovárame. Ale homeopatiká účinkujú aj na zvieratá, rastliny! a malé deti, ktoré samozrejme nevedia, čo užili. Tam asi ťažko môžeme hovoriť o placebe.

A čo tí, ktorým homeopatia nepomohla?
Homeopat by pravdepodobne oponoval, že nebol vybraný správny liek na daný problém alebo nebolo dodržané správne dávkovanie. Je tu niekto, kto má s homeopatiou podobnú skúsenosť?

Aký je môj názor?
Ako farmaceut som samozrejme bola skeptická, až kým som si niektoré homeopatiká nevyskúšala na sebe aj svojom dieťati. Mojím večným problémom bola nespavosť. Tak ako radím pacientom, skúsila som aj ja najprv prírodnú liečbu. Veď prečo úžívať návykové lieky na spanie s množstvom nežiaducich účinkov, keď sa problém dá zvládnuť aj inak. Alebo také prerezávanie zúbkov či detská kolika – tu sú tiež možnosti homeopatickej liečby.
Tým samozrejme nezatracujem chemickú medicínu. Tá je totiž mnohokrát nutná a mnohokrát aj zachraňuje ľudské životy. Len tvrdím, že vedľa nej existuje aj homeopatia a ďalšie druhy alternatívnej medicíny, ktoré môžu pomôcť rovnako efektívne. Ktorú medicínu uprednostniť je samozrejme na zváženie (v najlepšom prípade) odborníka.

Fungovala homeopatia u vás alebo vo vašej rodine? Alebo ju považujete za neúčinnú?

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk