Nurofen sirup pre deti od 3 mesiacov obsahuje 20mg ibuprofenu na 1 ml sirupu, t.j. 100 mg na 5 ml.  U detí od 3 mesiacov  je obvyklá odporúčaná DENNÁ dávka 20 – 30 mg/kg. POZOR, ešte raz opakujem, je to DENNÁ, nie jednorazová dávka.

Liek sa podáva pri horúčke v intervale 6- 8 hodín, čo znamená, že celodennú dávku je potrebné ešte vydeliť 4. Odporúčané dávkovanie prepočítané na nižšiu odporúčanú hranicu potom vyzerá nasledovne:

Vždy dodržujte celkovú dennú dávku a odporúčanný interval podávania.  Nezabudnite tiež, že liečivo ibuprofen sa nenachádza iba v lieku Nurofen, ale aj v Brufene, Ibalgine atď. Vždy si prečítajte príbalovú informáciu – iný obal nemusí znamenať iný liek (článok TU).

Efektivita striedania rôznych účinných látok (napr. paracetamolu a ibuprofenu) nie je dokázaná žiadnou štúdiou. Doporučujem sa preto pri liečbe držať jedného liečiva (za predpokladu že zaberá) a jednej liekovej formy. Nekombinujte zbytočne dve liekové formy, napríklad čapíky a sirup, kým to nie naozaj potrebné (napríklad keby dieťa začalo zvracať, vymeníte sirup za čapíky). Ak budete používať iba jeden konkrétny liek, riziko, že dávku liečiva zdvojíte alebo sa pri dávkovaní pomýlite je nízke.

Viac o tomto lieku, jeho správnom použití a kontraindikáciách nájdete TU.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

 Tieto informácie nenahrádzajú lekárske vyšetrenie.