Na diskusných fórach nájdete veru všeličo. Keď ich niekedy prechádzam, vidím tam občas aj dobrú radu 🙂

Osobné skúsenosti sú skvelé, avšak čo sa týka odborných informácií, tie by mal každý poskytovať len potiaľ, pokiaľ siaha jeho odborné vzdelanie.

Vo všeobecnosti som k téme imunita objavila týchto 5 typov názorov, ktoré pre Vás uvádzam na správnu mieru. Nech sa páči, tu sú:

„ČO PÍŠU MAMINY? Tak ja nedávam dieťaťu žiadne umelé vitamíny, ani céčko ani déčko, nič. Snažím sa o pestrú stravu, veľa ovocia a zeleniny. Netreba im dávať nič, sme doma a vôbec nebýva chorá.“

A ČO NA TO JA? C a D vitamíny určite treba dopĺňať. D vitamín sa rutinne suplementuje až do 2. až 3. roku života, a to pre správny vývoj a rast kostí a zubov. Okrem toho tiež aktivuje vrodenú imunitu. C vitamín sa prirodzene nachádza v ovocí aj niektorej zelenine, ale u detí nie je možné dosiahnuť odporúčanú dennú dávku len bežnou konzumáciou. C vitamín je potrebný pre tvorbu kolagénu, je antioxidantom a aktivuje imunitný systém na rôznych úrovniach. Obidva vitamíny odporúčam.

ČO PÍŠU MAMINY? „My dávame imunoglukán, rakytník, multivitamín a C a D vitamín. Malá má 13 mesiacov. Keď je chorá dávam jej zo všetkého dvojnásobné dávky a funguje to dobre.“

A ČO NA TO JA? Znovu opakujem a dvakrát podčiarkujem: o podávaní výživových doplnkov na podporu imunity deťom do 3 rokov sa poraďte s ošetrujúcim lekárom. Dôvodom je fakt, že detská imunita sa v prvých rokoch vyvíja. V málo prípadoch (ale predsa v nejakých!) sa môže stať, že dieťa trpí alergiou (prípadne autoimunitných ochorením), kedy je stimulácia imunitného systému nežiaduca. Navyše kombinácia, ktorú táto maminka vymenovala by bola dosť veľkou záťažou aj pre trávenie staršieho dieťatka, nie to 13-mesačného.

ČO PÍŠU MAMINY? „Môj malý chodí už do škôlky, ale stále je chorý. Bojím sa dať mu nejaké vitamíny, lebo som čítala, že sú plné cukru a chémie. Tak dúfam, že sa to samé zlepší. Vy čo dávate, poraďte prosím…“

A ČO NA TO JA? Keď už chodí do škôlky, zrejme má viac ako 3 roky. Ako prevencia určite pomôže rybí olej, prípadne aj v kombinácii s betaglukánom alebo kolostrom. Ak sa bojíte pridaných látok, vyberajte výživové doplnky bez cukru a aditív. Stačí čítať zloženie. Najviac pridaných látok nájdete určite v želatínových vitamínoch pre deti.

ČO PÍŠU MAMINY? „Prvé mesiace 2 týždne škôlka, týždeň doma. A tak dokolečka asi pol roka…Druhý rok už lepšie a tretí rok zatiaľ bez choroby. Prvé choroby trvali týždeň dva aj tri. Teraz už po 3 dňoch je ok. Už som ani sirupy nedávala. Skôr vitamin c a kalcium..“

A ČO NA TO JA? Kalcium zrejme myslíte kalciový sirup, však? Áno, priebeh, ktorý popisujete je u väčšiny detí úplne bežný. Mimo prirodzených spôsobov podpory imunity, o ktorých som hovorila vo videu, môžete skúsiť zaradiť preventívny výživový doplnok. Vrelo odporúčam minimálne vysokokvalitný rybí olej, ktorý má protizápalový, antivírusový a antibakteriálny účinok. Pri opakujúcich sa infekciách dýchacích ciest veľmi účinne pomáha betaglukán.

ČO PÍŠU MAMINY? „Moja má tri roky,  mala už antibiotiká viackrát – stafylokok a ešte keď mala len nádchu. Od septembra týždeň v skôlke, dva týždne doma aj s rekonvalescenciou a to opakovane. V oboch prípadoch mala antibiotiká. Okrem toho berie od septembra sirup na imunitu a rybí olej. Tak dúfam, že sa to už zlomí. Zajtra ide opäť do škôlky, som zvedavá dokedy.“

A ČO NA TO JA? S rybím olejom veľmi súhlasím! A dúfam, že liečbe antibiotikami predchádzal test CRP alebo výter, ktorý dokázal bakteriálnu infekciu. Na vírusové ochorenia totiž antibiotiká nezaberajú, iba podráždia žalúdok, zničia črevnú flóru a navyše vzniká bakteriálna rezistencia – to znamená strata citlivosti baktérií na antibiotikum.