Cestovateľská hnačka je častým problémom prázdninujúcich a dokáže znepríjemniť nielen dovolenku, ale aj obdobie po nej. Odhaduje sa, že ročne postihne až do 50 % cestujúcich, medzi nimi aj malé deti. Rodičia by preto mali zvážiť, kam sa vyberú na dovolenku a zohľadniť pri tom vek detí. Medzi problematické destinácie patria lokality s nízkym hygienickým štandartom, exotické destinácie či rozvojové krajiny (Afrika, Latinská Amerika, Južná Ázia). Detská imunita (vrátane črevnej mikroflóry) sa vyvíja niekoľko rokov a preto je detský organizmus citlivý na expozíciu novými patogénmi (baktérie, vírusy atď.), s ktorými sa počas dovolenky môže stretnúť. Na výber lokality by si rovnako mali dávať pozor aj starší ľudia a osoby so zníženou imunitou.

Za hnačku sa považuje vyprázdňovanie riedkej stolice viac ako 3-krát za deň.  U malých detí môže pri hnačke ľahko dôjsť k dehydratácii, keďže telo častým vyprázdňovaním stráca veľa tekutín, ale aj živín a minerálov.

Príčin cestovateľskej hnačky je niekoľko:

  1. Najčastejšie ide o zmenu bežnej stravy za stravu, ktorú konzumujeme na dovolenke. Ako som naznačila v úvode, lokálne potraviny a voda môžu obsahovať nové pre telo neznáme baktérie, čím dochádza k narušeniu bežnej črevnej mikroflóry. Cestovateľská hnačka môže byť vyvolaná konzumáciou kontaminovanenej vody a potravín, ktoré neboli dostatočne tepelne spracované alebo neboli skladované správne. V oblastiach s nižším hygienickým štandartom môže byť príčinou hnačky aj konzumácia stravy kontaminovanej fekáliami.

  2. Kontakt s miestnymi obyvateľmi a zvieratami (pozor, nemusia javiť príznaky hnačkovitého ochorenia)

  3. Infekčné ochorenia vyvolané baktériami (Escherichia coli, Salmonella), vírusmi (Rotavírus), parazitmi, plesňami

  4. Cestovný stres

Režimové opatrenia pri hnačke

Už pri začínajúcej hnačke je vhodné upraviť stravu. Odporúča sa mrkvový alebo ryžový odvar, banán, čučoriedky a suchá strava –ako sucháre, ryža, cestoviny. Deťom na umelej výžive podávajte dočasne mlieko so zníženým obsahom laktózy (low lactose). Ideálne však je počas hnačky úplne vylúčiť mlieko a mliečne výrobky. Taktiež doporučujem vylúčiť nápoje obsahujúce kofeín a ovocné džúsy.

Zabezpečte dostatočný príjem tekutín, aby nedošlo k dehydratácii, ktorá môže byť nebezpečná najmä u malých detí do 2 rokov. Ako ju spoznať, čítajte tu. Vhodné sú bylinkové čaje- pre najmenšie deti slabý repíkový čaj, čierny čaj bez kofeínu, pri nadúvaní podávajte aj feniklový čaj. U starších detí sú vhodné neperlivé minerálky. Zaraďte aj rehydratačný nápoj, ktorým si okrem tekutín organizmus doplní aj stratené živiny a minerály. Ak sa k hnačke pridruží aj zvracanie, nároky organizmu na tekutiny sa ešte zvyšujú.

Farmakologická liečba

Už v prvom dni hnačky je vhodné zaradiť aj probiotiká, napr. kmeň Saccharomyces boulardii, ktorý je účinný pri bakteriálnej aj vírusovej hnačke (vhodné už od 2 mesiacov).

Ak sa ani vďaka predchádzajúcim opatreniam hnačka nezmierni, doporučujem podať liek. U detí od 2.roka sa môže použiť látka diosmektit, ktorý toxíny v čreve vyviaže a tak sa z tela vylúčia von.

Pre deti od 2. rokov sú vhodné kvapky s obsahom metabolických produktov baktérií, ktoré upravia ph v čreve (Hylak).  Nesmú sa zapíjať mliekom.

U detí starších ako 3 roky sa môžu podávať aj tablety. Prvou voľbou je aktívne uhlie. Podáva sa 3-4x denne v množstve 4-5 tabliet. Pri liečbe je typická čierna farba stolice, ktorá môže maskovať prítomnosť krvi v stolici. Aktívne uhlie sa podáva aj deťom mladším ako 3 roky, ideálne rozdrvené v lyžičke čaju/vody.

Pozor !!! Aktívne uhlie a diosmektit môžu ovplyvniť vstrebávanie iných liekov, preto treba zachovať časový odstup minimálne 2 hodiny !!!

U detí nad 6 rokov sa môžu podať tablety s účinnou látkou nifuroxazid, hlavne ak ide o cestovateľskú hnačku bakteriálneho pôvodu. Ničí baktérie v čreve, preto ho podávajte s odstupom aspoň 2 hodiny od probiotík.

Komplikácie hnačky

Ak má dieťa vysokú horúčku, krv v stolici, zvracia, je malátne, má brušnú koliku, je apatické alebo zvracia, navštívte lekára, ktorý urobí potrebné vyšetrenia, prípadne krvný obraz a vyšetrenie stolice. Ak hnačka trvá už tretí deň a dieťa nemá tieto príznaky, aj tak ho dajte vyšetriť odborníkovi.

Web zdravej rodiny odporúča

Nestravujte sa v pouličných stánkoch s rýchlym občerstvením, kde sú zrejme nižšie hygienické podmienky.

Pred konzumáciou mäsa a mäsových výrobkov si všimnite, či je dobre tepelne spracované, o čom svedčí  farba mäsa- surové mäso je ružovej farby.

Nekonzumujte výrobky z nepasterizovaného mlieka (syr, zmrzlina),  šaláty, surovú zeleninu, surové ryby, surové vajcia

Konzumujte len ovocie, ktoré sa dá ošúpať a nebalenú zmrzlinu.

Nekonzumujte jedlo a nápoje, ktoré neboli skladované v chlade a s ktorými mohol prísť do kontaktu hmyz.

Nepite vodu z kohútika, len balenú vodu. Doporučujeme balenú vodu deťom prevárať.

Balenú vodu tiež používajte aj na umývanie zubov.

Dôsledne si umývajte ruky pred jedlom a po toalete.

Striktné dodržiavanie takýchto opatrení môže byť samozrejme dosť náročné, preto v prvom rade doporučujem starostlivý výber cieľovej destinácie a stravovacích zariadení na veľmi dobrej úrovni, najmä ak cestujete s malými deťmi.

ZDROJE: 1. 2. 3.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk