Antibiotiká neničia iba patogénne baktérie

Spoľahlivo zlikvidujú aj veľkú časť črevnej probiotickej flóry, ktorá je významnou súčasťou imunitného systému. Preto je počas antibiotickej liečby nutné súčasné užívanie probiotík. Ale poďme od začiatku.

Probiotiká sú normálnou súčasťou ľudského organizmu. Najviac sa ich nachádza v tráviacom trakte, hlavne v tenkom čreve. Ich úlohou je najmä napomáhať správnemu tráveniu. V tenkom čreve taktiež sídli významný orgán imunitného systému – Peyerove plaky. Ide o lymfoidné tkanivo , kde sa tvorí mnoho buniek imunitného systému a protilátok. Medzi probiotickou flórou a Peyerovými plakmi funguje vzájomný vzťah. Keď je probiotická flóra oslabená, funkčnosť tohto orgánu imunitného systému môže byť znížená.

 Ak si črevnú flóru zničíme užívaním antibiotík, stanú sa dve veci. Jedna vec menej zásadná je, že antibiotická liečba zrejme vyvolá hnačku a tráviace ťažkosti. Je to spôsobené narušením črevnej mikroflóry, keďže antibiotiká neničia len tie zlé patogénne baktérie, ale aj dobré probiotické baktérie, ktoré napomáhajú normálnej činnosti čreva.

Ak črevnú flóru neobnovíme pomocou probiotík, infekcia sa síce vylieči, ale črevná flóra ostane oslabená. To znamená aj oslabenie imunity a môže hroziť ďalšia infekcia. A sme v bludnom kruhu chôrob- a to len svojim pričinením. Lebo sme imunite nedali priestor, aby nás chránila. Lebo sme si nezregenerovali črevnú flóru.

 Viac a probiotikách nájdete TU.

Viac o jednotlivých kmeňoch probiotík a o prebiotikách nájdete TU.