Síce už pomaly máme jar a zimné choroby, chrípky, a nádchy dúfajme končia, rozhodla som sa ešte napísať článok o tom, ako sa môžu svojpomocne liečiť dojčiace maminky tak, aby nemuseli prerušiť dojčenie. Ak žiadna z rád nezaberie, nevahájte navštíviť lekára.

Čo teda robiť, ak dojčíte a cítite, že na vás „niečo lezie?“ 

Prvým krokom je zamerať sa na dostatočný oddych v posteli. Chorobu teda treba v prvom rade vyležať a pritom dbať na dostatok tekutín. Z tekutín je vhodná čistá voda, dojčenská neperlivá voda, z čajov zmesi pre dojčiace maminky, šípkový čaj a krátkodobo aj materina dúška.
Zaradiť treba aj dostatok čerstvej zeleniny a ovocia, prípadne vitamín C a zinok, ktoré dokážu stimulovať bunky imunitného systému. Už v ľudovom liečiteľstve sa pri chorobách aj preventívne odporúča užívanie cesnaku v dávke 1-2 strúčiky denne. Počas dojčenia je možné krátkodobo podporiť imunitu aj pomocou echinacei, nie však vo forme alkoholového extraktu.

Ak máte upchatý nos, pomôže hypertonická morská voda alebo môžete v krajnom prípade použiť aj spreje na upchatý nos s učinnou látkou (napr. xylometazolín, oxymetazolín). Takéto spreje môžete používať maximálne 3-5 dní. Ak máte vysoký tlak, používajte len morskú vodu.

Pri bolestiach hrdla pomôže kloktanie slanou vodou alebo pastilky s obsahom tridekamínu.

Pri produktívnom kašli (ak vykašliavate hlien) skúste homeopatický sirup, prípadne sirupy a obsahom ambroxolu, avšak až po porade s lekárom. Ak je kašeľ suchý, zaberie kalciový sirup.

Ak máte zvýšenú teplotu nad 38,5, skúste studené zábaly alebo vlažnú sprchu. Ak to nezaberie, pokojne užite paracetamol, ktorý je počas dojčenia absolútne bezpečný.

Care Newborn Girl Baby Childbirth Birth Hospital

Akým liekom sa vyhnúť?
1. kombinované nápoje proti chrípke s obsahom pseudoefedrínu, ktorý môže spôsobiť podráždenosť bábätka (napr. Coldrex, Theraflu, Paralen grip…)
2. kyselina acetylsalicylová (napr. Aspirin, Acylpyrin) – veľké dávky môžu u detí vyvolať vážne nežiaduce účinky, napr. acidózu
3. betaglukán a rakytník – bezpečnosť týchto imunostimulantov nebola u dojčiacich žien nikdy potvrdená.
4. šalvia (pastilky, čaje) – znižuje tvorbu mlieka
5. jód (napr. sprej Jox) – zníženie funkcie štítnej žľazy dojčiat
6. pastilky na cmúľanie s obsahom lokálnych anestetík – môžu vyvolať u detí zvýšenú spavosť.

Za námet ďakujem dojčiacej mamičke Marianke.
Ak máte aj vy tému, ktorá vás zaujíma, napíšte mi