Príčiny soplíkov sú rôzne, ale najčastejšie ide buď o nádchu alebo alergiu. Pri nádche sa ako sprievodný znak dostaví opuch nosovej sliznice, čo sťažuje dýchanie. Okrem toho sa samozrejme pridávajú soplíky.
Ak sú soplíky bezfarebné, ide o vírusovú infekciu. Keď sa sfarbia do žlta alebo zelena, pridružila sa už aj bakteriálna infekcia a mali by ste navštíviť lekára.

V samoliečbe soplíkov určite používajte morskú vodu, prípadne spreje a kvapky uvoľňujúce opuch. Ak vám lekár predpíše ešte aj lokálne antibiotiká, máte doma už 3 fľaštičky liekov, ktoré treba použiť v správnom poradí. Inak to možno budete robiť úplne zbytočne.

Ako TEDA na soplíky?

1. Nos treba pravidelne niekoľkokrát do dňa prestreknúť morskou vodou, ktorá ho prečistí.

2. Na dočistenie nosa treba soplíky poodsávať alebo vysmrkať.
Tento krok je dôležitý, pretože cez plný nos sa žiadna účinná látka na sliznicu ani nedostane.

3. Ak dieťa nevie dýchať kvôli upchatému nosu, treba po použití morskej vody použiť kvapky alebo sprej s obsahom účinnej látky, ktorá uvoľní opuch (oxymetazolín, xylometazolín – Nasivin, Olynth). Tieto sprejea kvapky sú dostupné už aj pre bábätká.
Ako ich správne používať nájdete tu.

Ak nechcete používať veľa prípravkov, môžete použiť hypertonickú morskú vodu, ktorá nos čistí a aj uvoľní opuch.

4. Ak ste už boli u lekára a ten vám predpísal lokálne antibiotiká, napr. Pamycon či Uniflox, kvapkajte ich až nakoniec – čiže do vyčisteného a uvoľneného nosa. Len vtedy sa antibiotikum dostane tam, kam má.
Antibiotiká však nepoužívajte svojvoľne. Navyše, na vírusovú nádchu aj tak neúčinkujú.

Soplíky netreba zanedbať, keďže z nosa sa môžu dostať aj do ucha a tam spôsobiť zápal. Preto ak sa ich neviete zbaviť sami, neváhajte vyhľadať lekára, ktorý urobí potrebné vyšetrenia.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk