Budovanie imunity a položenie základov celoživotného zdravia. To je dôvod, prečo začať s otužovaním malých bábätiek vo veku najskôr 2. až 4. mesiacov.
Prečo tak skoro?
Otužovanie je pre bábätká vo svojej podstate prirodzené. Počas 9 mesiacoch vnútri tela matky si bábätko zvyklo na konštantnú teplotu – teplotu tela matky, teda približne 37 až 38 °C. Po narodení sa nárazovo dostáva do prostredia, kde sa teplota pohybuje v nižších rozmedziach. Už samotným narodením teda prichádza k úplne prirodzenému procesu otužovania. Počas prvých týždňov sa bábätko novým teplotám plne adaptuje a medzi 2. a 4. mesiacom života je pripravené v postupnom otužovaní pokračovať.
Ako postupovať pri bezpečnom otužovaní bábätiek?
1. Novorodencov kúpeme vo vode o teplote 37,5 až 38 °C. Kúpeľ trvá maximálne 5 minút.
2. Bábätká medzi 2. a 4. mesiacom začíname vo vode cielene otužovať. Teplotu kúpeľa znížime o 1 °C každý týždeň, resp. každé 2 týždne.
3. Pred kúpaním bábätku najprv nad vaničkou jemne ovlažíme ruky a nohy. Pôsobením chladnejšej vody sa stiahnu cievy končatín, čo vedie k „rozprúdeniu krvi,“ – zvýšeniu prekrvenia v jadre tela (kde sa nachádzajú dôležité orgány ako pľúca, srdce, pečeň). Tým sa následne zrýchli metabolizmus a zvýši sa tvorba tepla.
4. Ak sa Vaše bábätko počas otužovania javí nespokojne, možno na nižšiu teplotu ešte nie je pripravené. Vráťte sa preto na pár dní k pôvodnej teplote a potom to skúste znovu.
TIP: Pre ešte jemnejšie a citlivejšie zoznamovanie sa s chladom skúste najprv po okúpaní v 37,5 °C vode potierať telíčko vlažnou hubkou a až následne bábätko osušiť. Vďaka tejto metóde si bábätko na jemné ochladzovanie privykne a vy budete môcť prejsť na postupné znižovanie teploty kúpeľa.
5. Ak je bábätko spokojné, pokračujte v otužovaní denne. Počas choroby neotužujte a po chorobe (a plnej rekonvalescencii!) sa vráťte k teplote o 1 až 2 °C vyššej ako bola posledná.
Postupným znižovaním teploty sa po niekoľkých mesiacoch dostanete na teplotu 30 °C. Pokračovať môžete aj k nižším teplotám, ak sú dieťaťu stále príjemné a ak sa s tým vy sami stotožňujete. Pri starších deťoch môžete po kúpeli zaviesť krátku sprchu alebo postupne otužovať len sprchovaním. Tečúca voda totiž z tela odoberá teplo rýchlejšie ako stojatá.
PharmDr. Lenka Bukviarová
Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.
info@webzdravejrodiny.sk