Prevenciou je správna hygiena nosa
Nos je vstupnou bránou do dýchacích ciest a preto sa jeho pravidelným prečisťovaním môžeme vyhnúť mnohým infekciám. Vrámci prevencie doporučujem u starších detí zaradiť preplachy slanou vodou pomocou konvičky. Výplachom dôjde k prečisteniu a spriechodneniu nosa, čo uľachčí vysmrkanie. Je vhodná pre deti od 4 rokov. U mladších detí je možné použiť morskú vodu v spreji, prípadne výtery morskou vodou (bábätkám sa môže navlchčenou vatovou tyčinkou jemne vytierať nos). Dôležité je taktiež zvlchčovanie vzduchu a časté vetranie.
Ako sa zbaviť soplíkov
V závislosti od veku je potrebné učiť deti správne smrkať samé. Zvládnuť by to mali približne do 3 rokov. Fúkať soplíky by sa malo pomaly, pričom ústa by mali byť zatvorené. Prstom zapcháme jednu nosnú dierku a druhou dieťa silno vyfúkne. Tento postup zopakujeme aj na druhej strane. Neučte deti fúkať soplíky z oboch dierok súčasne, pretože vtedy sa vpyvom spätného prúdenia vzduchu môže infikovaný hlien dostať do nosohltana či ucha a spôsobiť tam zápal. Dieťa by taktiež nemalo smrkať nasilu a rýchlo za sebou, keďže vtedy nedochádza k efektívnemu čisteniu nosa. Navyše tlakom môže dôjsť k ďalšiemu podráždeniu stiahnutých nosných ciev, čo opuch ešte zhorší. Tieto rady platia aj pre dospelých 🙂
Pri mladších deťoch býva odstránenie soplíkov niekedy problém, keďže smrkať sami nevedia. Kým sú soplíky vodnaté a riedke, postačí aj utieranie nošteka a vytieranie vatovou tyčinkou. Ak sa hlien začne zahusťovať, sťažuje sa dýchanie a soplíky treba jemne odsávať. Použiť môžete manuálnu či elektrickú odsávačku alebo odsávačku pripojiteľnú na vysavač. Tá zabezpečí rýchlejšie a efektívnejšie odsatie, avšak nevýhodou je hluk vysávača.
Do škôlky so soplíkom?
Samotný soplík môže aj nemusí byť znakom infekčného ochorenia. Dôležitý je celkový zdravotný stav dieťaťa, ktorý by mal ráno pred škôlkou zodpovedne zhodnotiť každý rodič. Pobyt v kolektíve nie je vhodný ak je dieťa slabé a unavené, má ťažkosti s dýchaním, často kašle a kýcha, má zvýšenú teplotu, kožné vyrážky, zvracia alebo má hnačku. Ak má Vaše dieťa niektoré z týchto príznakov, dajte ho vyšetriť pediatrovi.
U lekára
Lekár urobí potrebné vyšetrenia a ak sa potvrdí bakteriálna infekcia, predpíše spravidla antibiotiká. Niekedy lekár naordinuje aj užívanie antihistaminika (antialergika), napríklad kvapiek Fenistil alebo sirupu Aerius. Tieto lieky sú primárne určené na liečbu alergie. Infekciu dýchacích ciest nevyliečia, ale pôsobia proti opuchu a urýchľujú tak odchod hlienov, čím môžu zabrániť hromadeniu hlienu v dýchacích cestách a ďalším komplikáciám (zápal prínosných dutín, stredného ucha). Pediatri väčšinou odporúčajú len krátkobé používanie v začiatkoch ochorenia. Dlhotrvajúce soplíky môžu byť aj znakom alergického ochorenia. O nástupe do škôlky po chorobe rozhodne lekár.
ZDROJE:
1. 2. 3. 4.
PharmDr. Lenka Bukviarová
Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.
info@webzdravejrodiny.sk