Detská UV ochranná kozmetika sa hovorovo nazýva „opaľovacie krémy či iné prípravky.“ Takéto označenie však nie je celkom správne. Podľa európskej legislatívy by UV ochranná kozmetika nemala u spotrebiteľa vyvolávať dojem, že čas, ktorý strávi na slnku si môže vďaka prípravku predĺžiť. Práve naopak- „opalováky“ sú ochranná kozmetika, ktorá má chrániť pred nežiaducimi účinkami UV žiarenia, pričom každý by mal rešpektovať aj ďalšie pravidlá „solárnej ochrany.“

 

Detská UV ochranná kozmetika je téma, ktorou sa rodičia zaoberajú už pred letom a rozmýšľajú, aký prípravok by mohol poskytnúť čo najlepšiu solárnu ochranu. Na internete nájdete množstvo „testov kvality,“ ktoré poukazujú na tie „najlepšie produkty.“ Väčšinou sa však sústreďujú len na niekoľko základných charakteristík ako SPF faktor, vodeodolnosť, typ UV filtrov, obsah parabénov, roztierateľnosť atď.

Vybrať si správny detský UV ochranný krém si však vyžaduje viac informácií. Dôležitá je UV ochrana proti obom typom UV žiarenia, použité aktívne a pomocné zložky a tiež veľkosť častíc UV filtrov. (počuli ste už o nano?)

 

Ak ste si už o tejto téme čo to naštudovali, pravdepodobne uprednostníte minerálne filtre pred „chemickými.“ Poviem Vám tajomstvo, tie minerálne sú tiež chemické 🙂 To však nič nemení na fakte, že sú pre detskú kozmetiku oveľa prijateľnejšie.

Chemické filtre sú organické látky. Ide o širokú skupinu látok, pričom nie všetky majú rovnaké vlastnosti a nemôžeme ich „hádzať do jedného vreca.“ Keďže táto  téma je taká zložitá (a dôležitá), namiesto písomného spracovania som o nej pripravila celú vyše 50 minútovú e-prednášku. Pustite si ju, ak chcete vedieť, čím  vlastne deti (aj seba) natierate.

 

Názorný príklad: Veľmi často používanou aktívnou zložkou je chemický UV filter oxybenzón. V súčasnosti sa už v niektorých štátoch (napr. Hawai) zvažuje zákaz používania tejto zložky v kozmetike. Zistilo sa totiž, že keď sa látka zmýva z kúpajúcich  sa, prispieva v moriach k poškodzovaniu koralových útesov.

Áno,  oxybenzón a jemu podobné UV filtre sú prítomné  aj v prípravkoch, ktoré sa dajú kúpiť aj na našom trhu. Na zadnej strane obalu nájdete nápis „oxybenzone“ alebo jeho ďalších 10 jednoduchých synoným (pozrite obrázok dolu) … Zapamätáte si ich? 🙂

 

Viac informácií o prednáške nájdete na: https://www.codokazemama.sk/produkt/e-prednaska-aby-slnko-detom-neskodilo

Autorka: PharmDr. Lenka Bukviarová

Páčil sa Vám článok a chceli by ste mať podobné články priamo vo Vašom messengeri?  Tak len kliknite SEM.