V dôsledku globálneho otepľovania nás kliešte neohrozujú len v lete, ale už od apríla do októbra. Pozor si treba dávať na celom území Slovenska, dokonca aj vo vysokohorských oblastiach. Ak nájdete prisatého kliešťa, nerobte hneď paniku – nie každý kliešť je infikovaný.

Prečo sú kliešte nebezpečné?

Asi 1-2 % kliešťov sú prenášačmi kliešťovej meningoencefalitídy – zápalu mozgových blán a tiež Lymskej boreliózy (pri prisatí dlhšom ako 24 hodín). Nakaziť človeka môže už aj larva kliešťa, ktorú voľným okom ľahko prehliadneme, pretože môže merať menej ako pol milimetra. Kliešte väčšinou číhajú v listnatých alebo zmiešaných lesoch, nízkych porastoch, tráve a mestských parkoch. Infekciou sa kliešť nakazí parazitovaním na hlodavcoch, vevericiach, ježkoch, vtákoch aj dobytku. Vírusom sa dá infikovať aj z nakazeného dobytka, a to pitím neprevareného mlieka, konzumáciou žinčice, nepasterizovaných syrov a nepasterizovanej bryndze.

Najvyšší výskyt infikovaných kliešťov v SR

Za najrizikovejšie oblasti sa považuje juh SR, Tribeč, Vtáčnik, Nitrianska pahorkatina, Pohronie, Malé Karpaty, Trenčín, Levice a povodie Váhu. V dôsledku globálneho otepľovania sa kliešte nachádzajú aj vo vyšších nadmorských výškach ako v minulosti (Bytča, Považská Bystrica), dokonca už aj v Tatrách. Kompletný zoznam prírodných ohnísk nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva.

Kliešťová meningoencefalitída

Ide o vírusové ochorenie prenášané kliešťami, proti ktorému existuje dostupné očkovanie už pre deti od 1. roku. Tento vírus sa nachádza v slinách kliešťa a človek sa ním môže infikovať už v priebehu niekoľkých hodín. Prvé príznaky sa objavia až po 7-10 dňoch od infikovania a pripomínajú chrípku- nevoľnosť, horúčka, bolesť končatín a hlavy, prípadne tráviace ťažkosti a vracanie. U najmladších detí môžu už na začiatku nastať kŕče a poruchy vedomia. Potom nastane obdobie bez príznakov, ktoré trvá 1-20 dní. Poslednou fázou je už postihnutie centrálneho nervového systému- mozgových blán a miechy. Ochorenie je vyliečiteľné, avšak niekedy sa môžu prejaviť jeho následky.

Lymská borelióza

Je multisystémové ochorenie vyvolané baktériou Borrelia burgdorferi, ktorá žije v tráviacom trakte kliešťa a preto sa človek môže nakaziť, ak je kliešť prisatý aspoň 24 hodín. Ochorenie začína ako chrípka a býva prítomné začervenanie v mieste prisatia (3-5 cm). Po niekoľkých týždňoch nastávajú zápaly rôznych orgánov a po mesiacoch až rokoch výrazné poruchy nervového a pohybového systému a kožné zmeny. Lymská borelióza nie je smrteľná, ale u neliečených pacientov môže nastať invalidita.

AKO SA CHRÁNIŤ?

Do prírody si oblečte svetlé oblečenie, na ktorom kliešťa rýchlo zbadáte. Vhodné sú aj vyššie ponožky, topánky, dlhé rukávy a priliehavé nohavice a taktiež prikrývka hlavy. Používajte aj prírodné repelenty -niektoré sú použitelné už pre trojmesačné deti. Pri použití si overte dĺžku trvania účinku, aby ste vedeli, kedy treba repelent znovu aplikovať. Na kočík umiestnite aj sieťku proti hmyzu.
Po návrate domov prezrite dôkladne celé telo (aj intímne oblasti, podpazušie, podkolenné jamky) a vlasy. Ideálne je osprchovať sa ihneď po návrate domov. Prúdom vody zmyjete ešte neprisatých kliešťov, ktorých ste si nemuseli všimnúť. Oblečenie a deky dôkladne vytraste. Prevenciou, avšak nie stopercentnou je samozrejme aj očkovanie detí a dospelých, ktoré poskytuje ochranu pred ochorením kliešťová encefalitída.

Pozn.: Chrániť by sa mala aj dojčiaca matka, keďže sa zatiaľ nevylúčil prenos infekcie materským mliekom z infikovanej matky na dieťa.

AKO VYBRAŤ KLIEŠŤA

Treba si uvedomiť, že pri prisatí kliešťa ide o čas, takže s jeho vyberaním netreba čakať. V zásade platí uchopiť kliešťa pinzetou čo najbližšie k hlave, výkývať ho zo strany na stranu a kolmo na pokožku vytiahnuť von. Kliešťa netrhajte ani nekrúťte. Ak by sosák kliešťa ostal v koži, pokúste sa ho vybrať ihlou ako triesku. Ak sa vám to nepodarí, odstráni sa chirurgicky. Miesto prisatia treba taktiež vydezinfikovať. Dostupné sú aj sady na odstránenie kliešťov, kde pomocou spreja kliešťa zmrazíte, čo ho paralyzuje a okamžite mu znemožní prenos telových tekutín do ľudského organizmu. Na Slovensku je už dokonca možné dať urobiť rozbor kliešťa a tak okamžite zistiť, či bol infikovaný. Po vybratí kliešťa aspoň 30 dní sledujte, či na postihnutom mieste nevznikne začervenanie. Vtedy je indikovaná antibiotická liečba a prípadne ďalšie vyšetrenia.

OČKOVANIE

Už pre deti staršie ako 1 rok je dostupná vakcína proti kliešťovej encefalitíde (KE), nie však proti lymskej borelióze, kde účinná prevencia zatiaľ neexistuje. Očkovanie proti KE je vo vlastnom záujme vhodné pre bežnú populáciu, nielen pre ľudí, ktorí sa pohybujú v endemických oblastiach. Základná schéma pozostáva z 3 dávok. Druhá dávka sa podáva po 1- 3 mesiacoch po prvej. Tretia dávka sa má podať po 5-12 mesiacoch po druhej. Najefektívnejšie je dať sa zaočkovať prvými dvomi dávkami v zime, čím dosiahneme plnú ochranu pred infekciou už pred začiatkom sezónnej aktivity kliešťov. Ak sa rozhodnete očkovať počas sezóny, k dispozícii je skrátená verzia očkovacej schémy, ktorá je rovnako účinná. Preočkovanie je nutné po 3 rokoch a potom každých 5 rokov.
Kontraindikácou očkovania je precitlivenosť na liečivo alebo pomocné látky vakcíny, napr. aminoglykozidy alebo vaječné a kuracie bielkoviny.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk